1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. 11 Cundullah Üyesi İran’da İdam Edildi
11 Cundullah Üyesi İran’da İdam Edildi

11 Cundullah Üyesi İran’da İdam Edildi

İran’da Kerbela şehitleri için düzenlenen yas törenleri sırasında 38 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıları üstlenen Cundullah örgütünden 11 kişi dün sabah asılarak idam edildi.

21 Aralık 2010 Salı 13:02A+A-

İran'ın resmî haber ajansı IRNA, infaz edilenlerin "bombalama, terör eylemleri, adam öldürme, silahlı uyuşturucu kaçakçılığı, ülke güvenliği aleyhinde faaliyette bulunma suçlarından idama mahkûm edildiğini" duyurdu.

Haberde, Yüksek Mahkeme'nin nihai kararından sonra bu kişiler hakkındaki hükmün uygulandığı belirtildi. Zahidan'daki Merkez Camii'ne de 15 Temmuz 2010'da düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmiş, 306 kişi yaralanmıştı. Bu saldırıyı da Cundullah üstlenmişti.

İran-Pakistan sınırının karşı tarafında üslenen ve zaman zaman sınırı geçerek eylem düzenleyen Cundullah'ın El Kaide ile bağlantılı olduğu, bu örgütten silah ve para yardımı aldığı öne sürülüyor. Örgüt lideri Abdülmelik Rigi, İran İstihbarat Bakanlığı ve emniyet birimlerince düzenlenen özel operasyonda yakalanarak 23 şubatta İran'a getirilmiş ve 20 haziranda idam edilmişti.

HABERE YORUM KAT