1. HABERLER

  2. HABER

  3. 10 Ton Bakterili Etin Akıbeti Belli Değil
10 Ton Bakterili Etin Akıbeti Belli Değil

10 Ton Bakterili Etin Akıbeti Belli Değil

Burger King'in, sağlığa zararlı salmonella ve listeria bakterileri taşıyan 160 bin adet hamburgeri (11 ton 160 kilo et) piyasaya verdiği iddiası ile ilgili tartışmalar sürüyor.

28 Eylül 2010 Salı 05:58A+A-

Bakterili etlerin Balıkesir'de faaliyet gösteren Zeybek Katı Atık İmha Merkezi aracılığıyla kangal çiftliğine götürüldüğü ve burada köpeklere yedirildiği iddiaları çiftlik sahibi Şeref Alkan tarafından yalanlandı. Alkan, gelen malzemenin sadece bin 700 kilogram olduğunu belirtti. İmza attığı teslim listesinde yer alan yaklaşık 11 ton malzemenin ise çiftliğe gelmediğini ifade etti. Bu arada Burger King'e tedarik hizmeti veren Fasdat Gıda'nın Gebze'deki deposuna kilit vurulduğu öğrenildi.

Ayrıca şirket, Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat belgesi alırken, Tarım Bakanlığı'ndan ilgili belgeyi almamış. Bursa'nın Karacabey ilçesinde faaliyet gösteren Kangal köpek üretme çiftliğinin sahibi Şeref Alkan, bakterili etlerin bu çiftlikte tüketildiği iddialarıyla ilgili net konuştu. İlgili şirket tarafından kendilerine pişmiş tavuk eti, tavukgöğsü, tavuk budu, hamburger köftesi ve ekmeğin teslim edildiğini belirten Alkan, teslim tutarının da bin 700 kilogram olduğunu, bunun da 3 parti halinde geldiğini vurguladı. Alkan, iddia edildiği gibi çiftliğe 12 tonluk malzemenin teslim edilmediğinin altını çizdi.

Gelen malzemenin takribi bin ila bin 200 kilogram ete tekabül ettiğini anlatan Şeref Alkan, sözlerine şöyle devam etti: "İlk parti et geldikten sonra bize 10 ton etleri olduğunu, peyderpey bu etlerin bize geleceğini söylediler. Gelecek etlere karşılık olarak da 11 bin 160 kilogramlık teslim listesi imzalattılar. Bu teslim listesinde etlerin bize, dolaplarımız olmadığı için peyderpey geleceği yazılı. Dolaplarımız yok. Bize soğuk hava deposu yapacaklarını, dolaplar getireceklerini beyan ettiler. Bu etlerin geleceğini vaat ettiler. Buna istinaden de teslim tutanağını 11 ton et gelmiş gibi imzalamış bulunmaktayım. Tabii ki bunu iyi niyetle basit bir köpek yeminin imhası olarak algıladım." Kendilerine teslim edilen etlerin bir bölümünü hayvanlara yedirdiğini kabul eden Alkan, geri kalan kısmını ise yakarak imha ettiklerini açıkladı. Çiftlik sahibi, basında haberlerin yayımlanmasının ardından kendisine imza attıran kişi hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğuna dikkat çekti. Bazı şirketlerin kendileri üzerinde oyun oynadığını da iddia eden Şeref Alkan, bu olaydan dolayı mağdur duruma düştüklerini açıkladı. Öte yandan piyasaya bakterili et sürdüğü iddia edilen Burger King'e tedarik hizmeti veren Fasdat Gıda'nın deposuna kilit vurulduğu ifade ediliyor. Fasdat firmasının ayrıca Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat belgesi almasına karşın Tarım Bakanlığı'ndan ruhsat almadığı belirtiliyor. Normal şartlarda gıda firmalarının Sağlık Bakanlığı'ndan ziyade Tarım Bakanlığı'ndan da ruhsat alarak açılış yapmaları gerekiyor. Bu şartlarda açılışı yapılan Fasdat Gıda firmasının da tedarik hizmeti için gerekli belgeleri olmadığı, üst seviyede bir denetimin olmamasından dolayı da piyasaya 160 bin adet hamburgeri (12 ton et) rahatlıkla servis ettiği de iddialar arasında yer alıyor.

Ayrıca T&T Gıda şirketi Genel Müdürü Selçuk Göncüoğlu, Fasdat Gıda hakkında Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bakterili etlerin kesinlikle köpek çiftliğinde değil de Burger King'in restoranlarında tüketildiğini iddia eden Göncüoğlu, şu soruların cevaplanmasını istedi: "Şirketle ilgili hazırlanan 300 adet inceleme raporu, sümenaltı edildi. Bursa İl Tarım Müdürlüğü'nce hazırlanan 50 adet rapor ikinci itiraz sonunda değiştirildi. Gebze İlçe Tarım Müdürlüğü'nde çalışan iki görevli 'etler imha edildi' belgesi karşılığında herhangi bir para aldı mı? Tarım Bakanlığı, ilgili müdürlükte çalışan ve raporların altına imza atan şahısların mal varlığını incelemeye aldı mı?" (Zaman)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum