1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. 1 Kuruş Mağduriyeti!
1 Kuruş Mağduriyeti!

1 Kuruş Mağduriyeti!

Alışveriş merkezleri, market ve mağazalarda sonu 99 kuruşla biten fiyatların yol açtığı mağduriyetlere dikkat çeken Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, son günlerde çok sık şikâyetler almaya başladıklarını dile getirdi.

30 Aralık 2017 Cumartesi 10:21A+A-

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, alışveriş merkezleri, market ve mağazalar tarafından uygulanan politika nedeniyle etiketlerde sonu 99 kuruşla biten fiyatlarla sıklıkla karşılaşıldığını söyledi.

Karar gazetesinde yer alan habere göre, bu uygulamayla tüketicide “daha ucuz algısı” yaratılmasının amaçlandığını dile getiren Yılmaz, bunun alışverişi körüklediğini aktardı.

Bu sistemin satıcının lehine, tüketicinin aleyhine olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“İlk bakışta sanki ucuz algısı veren bu ürünler sonuç itibariyle tüketiciyi mağdur etmektedir. Tüketiciler bir taraftan 1 kuruşluk para üzerini alamazken diğer yandan da örneğin 150 lira ve üzeri alışverişle katılabileceği hediye çekilişine 149,99 liralık ürün fiyatı nedeniyle katılamamaktadır. Tüketici zaten 1 kuruş para üstü alamadığı için 150 lira ödemektedir fakat fiş ya da faturada yazan 149,99 lira nedeniyle çekilişe katılamayıp mağdur oluyor. Yine aynı şekilde internet alışverişlerinde bazen 1 kuruş yüzünden tüketici ücretsiz kargo hakkından yararlanamamaktadır. Vatandaş 1 kuruş yüzünden iki kez mağduriyet yaşıyor. Bununla ilgili son günlerde çok sık şikâyetler almaya başladık.”

Yılmaz, alışverişlerde milyonlarca 1 kuruşun market kasalarında kaldığına işaret ederek, “Mağazalarda da kuruşlar hiçbir şekilde dikkate alınmıyor. Fiyat etiketlerinde 9,99 lira-99,90 lira görülmekle beraber bir kuruş tüketiciye verilmediği gibi bazı firmalar yüz liralık alışverişlerde on kuruşları da vermiyor.” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

3 Yorum