1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ve Şili'de Madenciler 69 Gün Sonra Çıkarılıyorlar
Ve Şilide Madenciler 69 Gün Sonra Çıkarılıyorlar

Ve Şili'de Madenciler 69 Gün Sonra Çıkarılıyorlar

Şili'de 5 Ağustos'ta gerçekleşen maden kazası sonucunda yer altında kalan 33 madencinin kurtarma çalışmaları başladı. 69 gündür yeraltında bulunan madencilerden 4 tanesi yeryüzüne çıkarıldı.

13 Ekim 2010 Çarşamba 11:04A+A-

Şili'de 69 gündür yeraltında yaşam mücadelesi veren madencileri kurtarma çalışması, Türkiye saatiyle yaklaşık 05.00 civarında başladı. Kurtarma çalışmasında madencileri yeraltından çıkaracak "Fenix" kapsülü ile ilk olarak kurtarma görevlisi Manuel Gonzalez maden alanına indirildi.

Gonzalez'in yerin 700 metre altına kapsül içinde inmesinden sonra yukarı ilk çıkacak olan madenciyi kurtarma çalışması başladı.

İlk olarak Florencio Avalos çıktı
Saat 06.15 civarında maden alanında sağlık görevlilerini hazır olması için uyaran sirenden hemen sonra ilk madenci 31 yaşındaki Florencio Avalos yeryüzüne çıkarıldı. Avalos, yeryüzüne çıktıktan hemen sonra karısına ve kızına sarılarak hasret giderdi. Avalos'un yeryüzüne çıkarılmasından sonra, kurtarma operasyonunun ilk başladığı saatlerden beri kurtarma alanında bulunan Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Florencio Avalos ile kucaklaştı.

İkinci madencinin kurtarılması için kapsül yer altına gönderilirken, Pinera konuşma yaparak Şili halkına seslendi. Şili halkına seslenen Pinera, 33 madencinin yer altından sağ salim kurtarılacağına söz verdi ve "Şili'nin hayalleri gerçek oldu" dedi.

Ülkede kutlamalar başladı
Şili genelinde halkın kurtarma operasyonunu dev ekranlar ile seyretmesi sağlanıyor. Florencio Avalos'un yeryüzüne çıkarılmasından sonra ülke genelinde kutlamalar başladı. Şehir merkezlerinden araç konvoyları oluşturuldu ve ikinci madencinin çıkarılması heyecanla beklenmeye başlandı.

Avalos'tan sonra yeryüzüne çıkarılan ikinci madenci 39 yaşında olan Mario Sepulveda Espina oldu. Espina karısıyla kucaklaştıktan sonra kurtarma ekibine yeraltından hediye olarak getirdiği taşları verdi. Espina da Devlet Başkanı Pinera ile kucaklaştı.

Espina'dan sonra 51 yaşında asker emeklisi Juan Illanes yeryüzüne çıkarıldı. Juan Illanes de diğer madenciler gibi karısıyla kucaklaştıktan sonra Sebastian Pinera ve Madencilik Bakanı Laurence Golborne ile kucaklaştı.

Kurtarma operasyonu ile kurtarılan dördüncü madenci Bolivyalı Carlos Mamani oldu. Türkiye saati ile yaklaşık 09.30 civarında yeryüzüne çıkan madencinin ilk sözleri "Herkese teşekkür ederim" oldu. "Teşekkürler Şili, teşekkürler dünya, Bolivya sizi umut kampından kucaklıyor" diyen Mamani, sağlık kontrollerinden sonra Bolivya Başkanı Evo Morales ile de görüşecek.

Kurtarma çalışmaları sürerken, bir sonra yeryüzüne çıkarılacak madenci, madende 5 aydır çalışan ve kazada yeraltında kalan en genç işçi olan 19 yaşındaki Jimmy Sanchez olacak.

Kurtarma nasıl yapılıyor?
Madencilerin kurtarma çalışması sırasında kullanılan kapsül, kurtarma operasyonunun en önemli aracı. Efsaneye göre öldükten sonra küllerinden tekrar doğan Zümrüdüanka kuşu anlamına gelen "Fenix" kapsülü ABD'li bir teknisyen tarafından tasarlandı.

Kapsül ile yukarıya çıkarılacan madenciler özel giysiler giyiyorlar. Giysi sayesinde madencilerin yaklaşık 15-20 dakika süren yolculukları sırasında, kalp atışları nefes düzenleri ve oksijen tüketimleri gibi konular takip edilebiliyor.

Ayrıca kapsülde kurtarma ekipleri ile madenciler arasında iletişim sağlayan mekanizmalarda bulunmakta. Madenci yolculuk sırasında kapsülün ya da kendisinin yaşadığı sorunları kurtarma ekipleri ile görüşebiliyor ve bu sayede madenciye destek sağlanıyor.

Öncelikle sağlık sorunu olmayan madencilerin çıkarıldığı kurtarma operasyonunda, 700 metrelik tünel yolculuğu sırasında sorun yaşanması durumunda madenciler kapsülün üst kısmını yukarıya gönderecek ve kendilerini aşağıya indirecek bir mekanizma ile yukarı çıkarılıyorlar.

Yukarıya çıkan madenciler 69 gündür yer altında bulunmalarından ve gözlerinin karanlığa alışmasından kaynaklı, özel üretilmiş güneş gözlükleri ile yukarı çıkarılıyorlar ve kurtarma sahası haricinde madenin etrafında aydınlatma düşük seviyede tutuluyor.

Madencilerin yukarı çıktıkları anda kurtarma ekibinden sonra karşılaştıkları kişiler, madenciler tarafından belirlenmiş 1-2 kişilik aile üyeleri oluyor. İlk anda madencilerin ailenin başka fertleri ve madende çalışan diğer işçiler ile görüşmelerine izin verilmiyor. Kurtarılan 4 madenci de ailelerinden seçtikleri 1-2 kişi ile kucaklaştıktan sonra Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ile kucaklaştı. İlk kavuşma anından sonra madenciler hemen sağlık kontrolüne gönderiliyor ve kurtarma alanındaki sağlık personelleri tarafından tıbbi taramadan geçiriliyorlar.

HABERE YORUM KAT