1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Sun Tekstil'de işçilerin Cuma namazı engelleniyor!
Sun Tekstil'de işçilerin Cuma namazı engelleniyor!

Sun Tekstil'de işçilerin Cuma namazı engelleniyor!

Manisa’da faaliyet gösteren Sun Tekstil yönetimi, Cuma namazına gidilmemesi için istifa zorlamaları ve tehditlerle işçiye baskı yapıyor.

09 Ekim 2020 Cuma 09:27A+A-

Manisa’da faaliyet gösteren ve dünyaca ünlü tekstil markalarına üretim yapan Sun Tekstil fabrikasında işçilere ‘Cuma’ baskısı. 2016 yılında el değiştiren ve işçilere ‘Cuma’ sözü veren ancak şimdi ise bu sözünü unutan fabrika yönetimi son dönemlerde işçilere Cuma’ya gitmemeleri konusunda baskı yapmaya başladı.

İşveren verdiği sözü unuttu

Yaklaşık 4 yıldır işçiler sorunsuz olarak Cuma namazlarına giderken, son dönemlerde işçilerin Cuma’ya gitmelerine engel olunmaya başlanıldı. Fabrika idare yönetiminde yaşanan değişiklik sonrası başlayan bu baskı CİMER’e de taşındı. Fabrikada teşkilatlanma faaliyeti yürüten Teksif Sendikası ise yaşanan baskıyı fabrikanın çalıştığı uluslararası markalara bildirerek engellemeye son vermeye çalışıyor.

Cuma namazının engellenmeyeceğine dair yargıtay kararı var

Yargıtay’ın 2011 yılındaki içtihat kararı ile Cuma namazının engellenmesi yasaya aykırı bulunmuştu. Yargıtay’ın o kararı kapsamında işçiler hem kazanılmış haklarını hem de inançlarının gereğine yönelik fabrika yönetimi tarafından yapılan engellemelere karşı tepki gösterince, istifa zorlaması ve tehditlere maruz kaldı. Fabrika yönetimi işçilere, “Ya Cuma’ya gitmeyin ya da başka bir iş bulun” diyerek işçiyi istifaya zorlayıp tehdit etti.

Bizi istifaya zorluyorlar

Yaşadıkları Milli Gazete'ye anlatan işçiler, “2016 yılında fabrika el değiştirdiğinde yeni yönetim Cuma namazı konusunda bize hiçbir engelleme olmayacağı ile ilgili söz verdi. Hatta servis bile kaldırabileceklerini söyledi. Biz de işimizi hiçbir şekilde aksatmadan öğlen tatillerimizde ibadetimizi yerine getirdik. Ancak Eylül ayında fabrikada yeni müdür değişimi sonrası engellemeler ortaya çıkmaya başladı. Bu baskılardan rahatsız olup iş bırakan arkadaşlarımız oldu. Biz hem yasal olarak hem de dinimizin gereği olarak Cuma namazına gitmek istiyoruz. Bu baskının bitmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

2 Yorum