1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Rektör Aldemir Suç Makinesi Gibi Ama YÖK’ten Ses Yok!
Rektör Aldemir Suç Makinesi Gibi Ama YÖK’ten Ses Yok!

Rektör Aldemir Suç Makinesi Gibi Ama YÖK’ten Ses Yok!

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir “insan sağlığına zararlı sucuk üretmek” ve bir okulun müdürüne “erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğu” iftirası atmak suçlarından suçlu bulunup ceza aldı.

25 Şubat 2020 Salı 03:04A+A-

HAKSÖZ HABER

Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne Rektör olarak göreve atandığı günden beri akademik kimliği ve başarılarıyla değil bitip tükenmek bilmeyen ve mahkeme koridorlarına taşınıp ceza aldığı skandallarla anılıyor. Ancak yöneticisi olduğu üniversiteyi şahsi kaprisleri için karıştıran, FETÖ’yle mücadele maskesi altında akademik ve idari kadrolarda hukuksuzca tasfiyeye girişen ve nihayet birbiri ardına verilen mahkeme kararlarıyla sicili kabardıkça kabaran Rektör Aldemir için YÖK tarafından halen bir adım atılmış değil.

Veterinerlik Yapamaz Ama Rektörlük Yapar

Aydın’da yayınlanan gazetelerde Rektör Aldemir’in mahkeme kayıtlarına geçen utanç verici kavgaları, insan haysiyet ve şerefine yönelik yüz kızartıcı suçları her gün sayfalar halinde tefrika edilirken nedense merkez medyada hemen hiç haber olmuyor. Acaba Rektör Aldemir’in silsile halinde skandallara imza atma özgürlüğü mü var? Bir üniversite rektörünün iftira ve sucukta ölümcül bakteri bulunması suçundan ceza alması hatta meslekten men edilmesi YÖK’ün ilgi alanına girmiyor mu yoksa?  Tuhaf bir akademi, acayip bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız anlaşılan. Türlü suçlarla sicili kabarık ve üstelik kendi mesleğini bile icra etmekten men edilmiş biri rektör olarak atanmak üzere Cumhurbaşkanı’na teklif edilmesine engel olabilecek aklı başında ve uyanık hiç mi kimse yoktu?

Gıda Maddeleri Tüzüğüne Muhalefet suçundan başında bulunduğu üretim tesisleri kapatılmış ve 3 ay meslekten men edilmiş yani veterinerlik mesleğini icra etmesi mümkün olmayan bir şahsın Rektör olarak atanmasıyla başlıyor gariplik. Ancak Prof. Dr. Aldemir bu kez daha çirkin ve daha tehlikeli bir suçla çıkıyor kamuoyunun karşısına.

Yalan ve İftira Organizatörü

Independent Türkçe’de de yer alan habere göre Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, Prof. Aldemir ile aynı kooperatife ait binada oturan bir okulun müdürü A.Ş. ve eşi ile tartıştı, komşularını “zimmetine para geçirmekle” suçladı. Tartışma büyüyüp tehditlere dönüşünce okul müdürü A. Ş., Aldemir hakkında şikayette bulundu. Bunun üzerine Prof. Dr. Osman Selçuk Özdemir Okul müdürü A. Ş. Hakkında görevli olduğu okulda “erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu” iddiasında bulundu.

Osman Aldemir, husumet duyduğu okul müdürü A. Ş. hakkında “erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu” iftirasını içeren bir dizi mektubu, mahalle muhtarlığı, okulun öğretmenler odası, Aydın Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi gönderdi. Bu mektuplar üzerine A. Ş. soruşturma geçirdi ve açığa alındı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan A. Ş. tartışmalı olduğu Prof. Dr. Osman Aldemir’den davacı oldu. Bunun üzerine Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2013/508 dosya numarasıyla dava açıldı. 

Önce İnkâr, Sonra İtiraf

Osman Selçuk Aldemir, önce üzerine atılan suçu inkâr etti. Ancak mektuplardaki parmak izi ve ilgili evrakın postaya verilmiş anını gösteren kamera kayıtlarından sonra Aldemir “kızgınlıkla böyle bir şey yaptım” diyerek suçunu itiraf etmek zorunda kaldı. Aldemir savunmasının devamında; “Bu durumlara sinirlenerek iddianame konusu parmak izim olan zarftaki mektubu ben muhtarlığa gönderdim, süreçte yıprandığım için kızgınlıkla böyle bir şey yazdım. Karşı taraf ile barıştık, etkin pişmanlıktan faydalanmak istiyorum” dedi.

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, 12 Mayıs 2014’te karar vererek Aldemir’in A.Ş.’ye yönelik iftira suçunu işlediğinin sabit olduğuna karar verdi. 

İtiraflar, Pişmanlık ve Yargıtay’ın Onadığı Ceza

Mahkeme, suçun sübuta eren eylemine uyan 5237 Sayılı TCK’nin 267/1. maddesi uyarınca ekonomik ve sosyal durumu, tarafların şikâyetten vazgeçmelerini dikkate alarak Aldemir için önce 1 yıl hapis cezasına hükmetti.

Ardından sanığın iftiradan dönmesi ve etkin pişmanlık göstermesi nedeniyle TCK’nın 269/2 maddesi gereğince 3/4 oranında indirim yaparak verilen cezayı 3 aya düşürdü. 

Daha sonra ise sanığın duruşmadaki “iyi hali”, “pişmanlığını” beyan etmesi nazara alınarak TCK’nın 62 maddesi gereğince cezası 1/6 oranında indirilerek 2 ay 15 gün hapis cezası çevirerek erteledi. 

Aydın Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Aldemir, verilen cezayı temyize taşıdı. Ancak yerel mahkemenin verdiği ceza Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından 11 Aralık 2019’da onandı.

Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurulmak üzere aranan Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in hakkındaki iddialara cevap vermediği öğrenildi.

osmanselcukaldemir1.jpg

osmanselcukaldemir2.jpg

osmanselcukaldemir4.jpg

osmanselcukaldemir5.jpg

osmanselcukaldemir6.jpg

osmanselcukaldemir7.jpg

osmanselcukaldemir8.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum