1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "PKK Muhalif 3 Kürdü Esad’a Verdi"
PKK Muhalif 3 Kürdü Esad’a Verdi

"PKK Muhalif 3 Kürdü Esad’a Verdi"

Suriye’deki Kürt muhalefetini kırmak için uğraşan PKK, şiddetin dozunu artırarak sürdürüyor.

12 Şubat 2012 Pazar 09:05A+A-

Suriye’deki Kürt muhalefetini kırmak için uğraşan PKK, şiddetin dozunu artırarak sürdürüyor. Esad karşıtı Kürtleri infaz eden örgüt, Irak’tan Suriye’ye geçmeye çalışan üç Kürt siyasetçiyi sorguladıktan sonra Muhaberat’a verdi.

Suriye’deki Kürt muhalefetini kırmak için uğraşan PKK, şiddetin dozunu artırarak sürdürüyor. Baas karşıtı olan Kürtleri infaz eden örgüt, kontrol etmeye çalıştığı Türkiye-Suriye sınırındaki bekçiliğini Irak-Suriye hududuna kaydırdı. Burada da devriye gezen, pusu kuran PKK, Suriye’den Irak’a Irak’tan da Suriye’ye geçmeye çalışan Kürtleri istihbarat örgütü Muhaberat’a teslim ediyor. Örgütün son kurbanları ise üç Kürt siyasetçisi oldu. Geçtiğimiz ay Erbil’de gerçekleştirilen Suriyeli Kürt Muhalifler toplantısına katıldıktan sonra evlerine dönmeye çalışan üç siyasetçiyi Irak-Suriye sınırında tutuklayan PKK, bunları Baas’çılara teslim etti. Suriye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi (KS-KYB) üyesi İbrahim Bıro, Uzlaşma Partisi Üyesi Salih Sofi ve Kürt Gençlik Hareketinin öncülerinden Muhammet Yusuf, PKK tarafından yakalanıp sorgulandı. 6 Şubat’ta Irak-Suriye sınırındaki Derik ilçesinden Suriye’ye geçmeye çalışırken PKK’lılar tarafından derdest edilen Bıro, Sofi ve Yusuf önce Kamışlo’da gözetim altında tutuldular ardından da Muhaberat tarafından Şam’a gönderildiler. İbrahim Bıro’nun yakalandığı gün yakınlarını arayarak, “Sınırdan geçmeye çalışırken bizi tutukladılar. Şu anda PKK’lıların elindeyiz. Bizleri Muhaberat’a verecekler” dediği ifade ediliyor. PKK ise söz konusu kişileri yakalamadığını iddia ediyor. Ancak 10 Kürt partisinin bir araya gelmesiyle kurulan Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS Encûmena Niştimanî ya Kurd li Sûriyê) aksi görüşte. Zira onlara göre; üç Kürt siyasetçiyi Muhaberat’a teslim eden örgüt PKK’dan başkası değil. ENKS gerçekleşen tutuklamaları sert bir şekilde eleştirdi.

ENKS tarafından yapılan açıklamada söz konusu kişilerin Erbil’de gerçekleşen toplantıya katılmak için Irak’a gittiklerini 6 Şubat’ta Suriye’ye dönerken Irak-Suriye sınırında tutuklanıp Esad güçlerine verildiğini bunu yapanlarınsa son dönemlerde Baas rejimine destek veren PKK’lılar olduğuna dikkati çekti. Açıklamada “Arkadaşlarımızın tutuklatılmasına karşı sessiz kalmayacağız” denildi. ENKS Sekreteri Mustafa İsmail, yaptığı açıklamada; “Arkadaşlarımızı tutuklayıp Baas rejimine teslim edenleri kınıyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

Yakalananlar arasında bulunan Salih Sofi’nin kendi partilerinin siyasi büro sorumlusu olduğunu söyleyen Uzlaşma Partisi Genel Başkanı Fevzi Aziz İbrahim, “Kürt kamuoyu çok tepkili. Bu üç arkadaşımızın kim tarafından yakalanıp Baas rejimine teslim edildiğini Suriye’deki Kürtler biliyor. İnkar etseler de Esad’ın ömrünü uzatmak için Kürtleri susturmaya çalışıyorlar. Haberi aldığımızda arkadaşlarımızın infaz edileceğinden büyük endişe duyduk. Şimdi onların Şam’a götürüldüğünü biliyoruz. Akıbetlerinden emin değiliz. Onların başına bir şey gelirse asıl sorumluları bellidir. Ve onlar da eninde sorunda hesap verecekler” diye konuştu.

Türkiye

HABERE YORUM KAT