1. HABERLER

  2. HABER

  3. Org. Ergin Saygun Emniyeti Ziyaret Etmiş
Org. Ergin Saygun Emniyeti Ziyaret Etmiş

Org. Ergin Saygun Emniyeti Ziyaret Etmiş

1. Ordu Komutanı Org. Ergin Saygun’un, 13 Nisan 2009’da İstanbul Emniyeti’ne gerçekleştirdiği esrarengiz ziyaretin perde arkasında, Murat Başbuğ’la fotoğrafı ortaya çıkan PKK sanığı Hasan Lala’nın gözaltına alınması olayının olduğu öğrenildi.

23 Temmuz 2010 Cuma 07:26A+A-

İlker Başbuğ'un, Hasan Lala'nın evinden oğlu Murat Başbuğ'la çekilmiş fotoğraflar çıktığından haberdar olunca, olayın basına sızmaması için Saygun'u İstanbul Emniyeti'ne gönderdiği ileri sürülüyor.

İstanbul Emniyeti, Hasan Lala'nın da gözaltına alındığı PKK'ya yönelik operasyonu 9 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirdi. Bu operasyonun ardından İstanbul Emniyeti'ne ilginç bir ziyaret gerçekleşmişti. 13 Nisan günü 1. Ordu Komutanı Org. Ergin Saygun, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı makamında ziyaret etmişti. Bu ziyaret, 12. dalga Ergenekon Operasyonu'nun yaşandığı günlere denk gelince, operasyonla ilişkilendirilmişti. Ancak, Emniyetin programında böyle bir ziyaret takvimi olmamasına rağmen, yapılan kısa ziyaretin ardından Cerrah tarafından uğurlanan Saygun, basın mensuplarının yönelttiği sorulara "Daha önceden planladığımız bir ziyaretti.

Düşündüğünüz gibi bugün gerçekleşen operasyonla ziyaretin bir ilgisi yok" demişti. O dönem kamuoyu ve basın, bu ziyaretin 12. Dalga Ergenekon Operasyonu ile ilgili olarak yapıldığını zannetmişti.

BAŞBUĞ DA İSTANBUL'DAYDI

Ergin Saygun'un İstanbul Emniyetini İlker Başbuğ'un talimatıyla ziyaret ettiği iddia ediliyor. Başbuğ'un o gün İstanbul'a oğluyla ilgili durumu öğrenince gittiği ileri sürülüyor. Ergin Saygun, İlker Başbuğ'u havaalanında karşılamıştı. Saygun'un Cerrah'la görüşmesinde, Hasan Lala'nın evinden çıkan fotoğrafların basına yansımaması konusunda ricada bulunduğu belirtiliyor. Nitekim bu ziyaretin meyvelerini verdiği, PKK üyesi olmakla halen yargılanmakta olan Hasan Lala ile Başbuğ'un oğlu Murat'ın arkadaşlığı basından bugüne kadar özenle gizli tutuldu.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Öte yandan, Genelkurmay "Murat Başbuğ'lu fotoğraf"la ilgili açıklama yaptı ancak akıllardaki soru işaretlerini cevapsız bıraktı. Kamuoyu bu şok fotoğraf ve bugün PKK'ya üyelik suçlamasıyla yargılanan Hasan Lala adlı kişinin "Murat çok yakın arkadaşım" iddiasıyla ilgili Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'dan asıl şu sorulara cevap vermesini bekliyor:

¥ Bu olay, bu iddialar öyle "Bu fotoğraf, üç yıl önce bir arkadaş grubu ortamında çekilen bir resimdir" denilerek, geçiştirilebilecek bir olay mı?
¥ "Haberde yer alan hususlar ise gerçeği yansıtmamaktadır" deniliyor. Gerçek olmayan nedir?
¥ Hasan Lala adlı şahsın, PKK'ya üyelikten yargılanan biri olduğu yalan mı?
¥ Lala'nın 12 ay hapiste yattığı, bugün halen PKK'ya üyelik iddiasıyla tutuksuz yargılandığı yalan mı?
¥ Murat Başbuğ'un Hasan Lala adlı kişiyle arkadaş olduğu yalan mı?
¥ PKK'ya üyelikten yargılanan Lala, emniyet ve savcılıktaki ifadesinde bazı asker yakınlarıyla ilgili Murat Başbuğ'dan taleplerde bulunduğu iddiasını doğruluyor. Bugün PKK'ya üyelikten yargılanan bir ismin, asker yakınlarıyla ilgili talepleri yerine getirilmiş midir?
¥ Lala 9'unda yakalanıyor. Ergin Saygun ise 13'ünde Cerrah'ı ziyaret ediyor. Aynı gün Başbuğ da İstanbul'da. Genelkurmay açıklamasında ise, "Kişiye ilişkin iddialar 16 Nisan 2009 tarihli İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yazısından öğrenilmiştir" deniliyor. Bu bir çelişki değil midir?
¥ Ergin Saygun'un ziyareti Lala-Murat fotoğrafıyla ilgili değil miydi?
¥ Ayrıca, Genelkurmay'ın "Emniyet haber verdi" açıklaması büyük bir itiraf değil midir?
¥ Hasan Lala'nın dosyasında Murat Başbuğ'la çekilmiş sadece bir fotoğraf yok, çok sayıda fotoğraf var. Hepsi farklı zamanlarda farklı mekanlarda çekilmiş. Ayrıca aralarında görüşme ve yazışmalar var. Bu, aralarındaki ilişkinin 3 yıl öncesinde arkadaş grubunda çekilmiş bir fotoğraftan ibaret olmadığını göstermez mi?
¥ Lala'nın reklam ajansında çok sayıda manken var. Bunlarla Murat Başbuğ'un uygunsuz görüntülerinin çekilip şantaj yoluyla kullanılma riskinden söz ediliyor. Bu konuda bir açıklamanız olacak mı?

YENER DÖNMEZ / VAKİT

HABERE YORUM KAT

2 Yorum