1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Ece Nur, Yeniden ve Resmen Sürgün Edildi!
Ece Nur, Yeniden ve Resmen Sürgün Edildi!

Ece Nur, Yeniden ve Resmen Sürgün Edildi!

Merkez Yenişehir ilçesi Hamravat İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Ece Nur Özel, resmen sürgün edildi.

11 Aralık 2009 Cuma 13:00A+A-

Hamravat İlköğretim Okulunda önce sürgün edilen, sonra kaydı yenilenen ve ardından tekrar sürgün edilen 6. sınıf öğrencisi Ece'nin yeni sürgün kararı, STK temsilcileri ve basının önünde ailesine teslim edildi.

Ece Nur Özel, 12 yaşında başörtüsü direnişçisi… Diyarbakır merkez Hamravat İlköğretim Okulu'nda başörtüsü taktığı gerekçesiyle önce sınıf arkadaşlarının gözleri önünde sınıftan çıkarıldı. Neye uğradığını anlayamayan Ece'ye ikinci şok, ikna odalarına alınmak oldu. Yasakçılara taviz vermeyen küçük Ece'ye tutanak imzalatılmak istendi. Bu da olmayınca "zorunlu eğitim ilkesi" ihlal edilerek sürgün edildi. Karara itiraz edilince okul yönetimi Ece Nur'un kaydını yine yenilemek zorunda kaldı. Ece'nin kararlı direnişi karşısında uğradığı ağır yenilgiyi hazmedemeyen okul yönetimi, küçük kızla savaşı sürdürerek, Ece'yi tekrar sürgün etti.

Hamravat İlköğretim Okulunun ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği sonucu küçük Ece, alıştığı okul arkadaşlarından koparılıp, oturduğu evin 3 km uzağında bulunan Vali Nafız Kaya İlköğretim Bölge Okuluna sürgün edildi.

Ece ve Arkadaşları Gözyaşlarına Boğuldu

Islah Haber'de yer alan habere göre okul yönetimi Ece'nin sürgün kararını babası Murat Özel'e teslim etti. Sürgün kararını alan acılı baba,  Ece Nur'un annesi, Özgür Der Diyarbakır Şube Başkanı Av. Serdar Bülent Yılmaz, Mazlumder genel merkez yönetim kurulu üyesi Av. Nesip Yıldırım ile birlikte Ece'yi alarak, sürgün edildiği Vali Nafız Kaya İlköğretim Bölge Okulu'na kaydını yaptırdı.

Minik Ece, okuldan ayrıldığı sırada, okulda duygusal anlar yaşandı. Okul arkadaşları, okulun penceresine çıkarak Ece'nin ardından ağladılar. Okulundan ve arkadaşlarından koparılan Ece'nin de ağladığı görüldü. Dakikalarca çok sevdiği arkadaşlarına el sallayan küçük Ece, okuluna, arkadaşlarına geri dönmek istediğini gözyaşları arasında mırıldandı.

Sürgün Kararı, "Zorunlu Eğitim" İlkesine Aykırı

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Özgür Der Diyarbakır Şubesi Başkanı Av. Serdar Bülent Yılmaz,  gelinen noktada Ece Nur'un resmen sürgün edildiğini ifade etti. Yılmaz, sürgün kararının "zorunlu eğitim" ilkesine aykırı olduğunu ve suç işlendiğini söyledi. Sistemin tıkandığını belirten Yılmaz; "Ece Nur'un eğitim hakkı engellenmeye çalışılıyor.  12 yaşında bir kız çocuğu akla ziyan baskılara maruz kalıyor.  Sürgün kararı, işin kısır döngüye döndüğünü gösteriyor. Ece Nur'un sürgün edildiği okul da devlet okuludur.  Dolayısıyla bu okulda da aynı uygulamalar tekrarlanabilir. Bu da mağduriyetin devam etmesi ve eğitim hakkının engellenmesi anlamına geliyor" şeklinde konuştu.

Küçük Ece'ye yönelik yapılanların; hukukun evrensel ilkeleriyle, insan haklarıyla, yaşam haklarıyla, İnanç özgürlüğüyle bağdaşmadığını vurgulayan Yılmaz, bu haksız ve hukuksuz uygulamalardan derhal vazgeçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

"Kimliğinde İslam Yazdığı Müddetçe Başörtülü Olarak Okuyacak"

Ece'ye yapılan uygulamaları "çağdışı" olarak yorumlayan baba Murat Özel, "Ece'nin kimliğinde İslam yazdığı müddetçe başörtülü olarak okuyacak" dedi. Din ve vicdan özgürlüğünün olduğunun iddia edildiği bir ülkede bu olayların yaşanmasının düşündürücü olduğunu söyleyen baba Özel; Ece'nin başörtüsünü göstererek, "Bunun kime ne zararı var?" diye tepki gösterdi.

Kendilerine yönelik çağdışı uygulamaları kınayan baba, kızının başörtülü olarak okumak istediğini ve bu isteği engellemeye kimsenin hakkının olmaması gerektiğini söyledi.