1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Münbiç'te Esnaf PKK/PYD'ye Tepki İçin Kepenk İndirdi
Münbiç'te Esnaf PKK/PYD'ye Tepki İçin Kepenk İndirdi

Münbiç'te Esnaf PKK/PYD'ye Tepki İçin Kepenk İndirdi

​​​​​​​Suriye'nin Halep ilinde PKK/PYD'nin işgalindeki Münbiç'te ilçe merkezindeki esnaf, örgütün gençleri zorla silah altına alma kararına tepki göstererek kepenk indirdi.

05 Kasım 2017 Pazar 23:32A+A-

Münbiç'teki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, PKK/PYD'nin ilçedeki gençleri zorla silah altına alma kararı kentteki halkın büyük tepkisine yol açtı.

PKK/PYD'nin geçen hafta aldığı söz konusu kararın ardından Bab askeri meclisi (muhaliflerin), Münbiç'in merkezindeki esnafa, iş yerlerini kapatmaları ve gösteriler düzenlemeleri çağrısında bulundu.

Grev çağrısına yanıtsız kalmayan ilçe merkezindeki esnafın neredeyse tamamına yakını iş yerlerini kapatarak gösteriye destek verdi.

munb1.jpg

Öte yandan PKK/PYD’nin elemanlarının grevi destekleyen bazı iş yeri sahiplerini tutukladığı bildirildi.

Ayrıca, muhaliflerin çağrısına uyan Münbiçliler, ilçe merkezi ve ilçeye bağlı bazı köylerde PKK/PYD'nin kararlarını ve uygulamalarını protesto etti.

Protestoya katılan çok sayıda kişi örgüt aleyhine sloganlar atarak gösterilerini sürdürdü.

Münbiç halkı örgütün bu kararından geri dönmemesi durumunda gösterilerini farklı boyutlara taşıyacaklarını bildirdi.

munb2.jpg

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi Başkan Yardımcısı Şeyh Rafi Ukla er-Raco, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Münbiç'in Sanayi Mahallesi ve kuzey kırsalındaki Hüdhüd, Ayn Ennahil, Ayyuş köylerinde PKK/PYD kararlarına karşı protesto gösterileri yapıldığını ifade etti.

Er-Raco, "Bugünkü halkımızın ayaklanması bir devrimin yeniden başladığının göstergesidir. Bu, Esed rejimine, PKK'ya ve Kandil çetelerine karşı başlamış bir protestodur." diye konuştu.

Büyük çoğunluğunu Arapların oluşturduğu kent sakinleri, IŞİD’in 12 Ağustos'ta ilçe merkezinden çekilmesinden bu yana PKK/PYD'nin işgali altında yaşıyor.

AA

HABERE YORUM KAT