1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kupürü Alparslan’a Veren Avukat Dinlenecek!
Kupürü Alparslan’a Veren Avukat Dinlenecek!

Kupürü Alparslan’a Veren Avukat Dinlenecek!

Danıştay baskını sanığı Alparslan Arslan’a Anadolu’da Vakit gazetesinin kupürünü temin ettiği belirtilen Hilmi Öztürk, Salı günüduruşmada dinlenecek.

18 Ekim 2010 Pazartesi 00:39A+A-

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci Ergenekon Terör Örgütü davasında tanıklar dinleniyor.

19 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirilecek 161. duruşmada; Danıştay saldırısından 3.5 ay önce Anadolu'da Vakit gazetesinde yayınlanan "İşte O Üyeler" başlıklı manşet haberin kupürünü Alparslan Arslan'a verdiği ortaya çıkan Avukat Hilmi Öztürk dinlenecek.

Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan çapraz sorgusunda, saldırıdan bir hafta önce Kadıköy Kızıltoprak'ta bulunan Avukat Hilmi Öztürk'ün bürosuna gittiğini ve Hilmi Öztürk'ün, Vakit gazetesinin "İşte O Üyeler" adlı kupürünü internetten indirdiğini açıklamıştı.

"İNTERNET ARŞİVİ OLMAYAN VAKİT'İN KUPÜRÜNE NASIL ULAŞILDI?"

19 Ekim Salı günü gerçekleştirilecek duruşmada; Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti üyelerinin, avukat Hilmi Öztürk'e, Alparslan Arslan'la nasıl tanıştığını, internette arşivi bulunmayan Anadolu'da Vakit gazetesinin "İşte O Üyeler" başlıklı kupürüne hangi internet sitesinden ulaşarak kendisine verdiğini, söz konusu kupürün kaç çıkışını aldığını soracağı öğrenildi.

ÖNCE SİLAH, SONRA GAZETE KUPÜRÜ!

Danıştay saldırısından 1 ay önce Glock marka silahı temin eden Alparslan Arslan, saldırıdan bir hafta önce Anadolu'da Vakit gazetesinin kupürüne ulaştığının ortaya çıkması, "Alparslan Arslan'a önce silahı, daha sonra ise gazete kupürü verdiler" şeklinde yorumlanıyor.

Alparslan Arslan, 20 ve 22 Kasım 2009 tarihli çapraz sorgusunda Av. Hilmi Öztürk'ün ismini vermişti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde çapraz sorguya alınan Arslan, Üye Hakim Hasan Hüseyin Özese'nin sorularına ilginç cevaplar vermişti.

"ÖZTÜRK, İNTERNETE ÇOK MERAKLI"

20 Kasım 2009 / 117. duruşma - Üye Hakim Hasan Hüseyin Özese'nin Danıştay baskınından sonra arabasında bulunan gazete kupürü ile ilgili sorusuna, Arslan, "Evet, internetten indirdik. Hilmi Öztürk adlı arkadaşın çalıştığı ofiste, bu ofis Kızıltoprak'ta, Kadıköy'de, ofise gittim. Bu Hilmi Öztürk de aynı arkadaş grubundan, aynı yapı, aynı arkadaş grubu yani, ofise gittim. İnternet ve bilgisayara çok meraklı bir tiptir kendisi. Bunu hemen çıkaralım dedim, buldu, etti çıkardım, aldım, yani Hilmi çıkardı, ben de aldım çıktım, gittim yani" diye cevap vermişti.

22 Kasım 2009 / 118. duruşma - Hakim Öz-ese'nin, tabancaları ne zaman aldığına dair sorusuna Arslan, "Bir hafta mı desem, bir iki hafta mı desem, bilemiyorum" gibi çelişkili cevaplar vermişti. Hakim Özese'nin, silahı gazete haberinden önce mi, sonra mı aldığına dair sorusu üzerine ise sanık Arslan, hatırlamadığını ifade etmişti.

MAKSAT HAKİMLERİ TANIMAK MI, VAKİT'E TUZAK MI?

Danıştay katili Arslan'ın, saldırı sırasında yanında bulundurduğu Vakit gazetesi kupürleri için "Fotoğraflara bakarak, hakimleri vurdum" ifadesinin inandırıcılığını tesbit açısından, yarınki duruşmada Hilmi Öztürk'e "İnternetten alınan çıktı, hakimleri tanımak içinse, niye gazeteyi kupür olarak çıkarttınız? Amaç, hakimleri tanımak ise, sadece fotoğrafların çıktısı alınması gerekmez miydi? Amaç hakimleri tanımak mı, yoksa Vakit gazetesine tuzak kurmak mıydı?' sorusunun yöneltilmesi bekleniyor.

ÖZTÜRK'ÜN BÜROSU, FENERBAHÇE ORDUEVİ'NE 50 METRE MESAFEDE

Hilmi Öztürk'ün avukatlık bürosunun Fenerbahçe Orduevi'ne 50 adımlık mesafede bulunması dikkat çekiyor. Ergenekon Terör Örgütü yöneticisi olduğu için yargılanan Jandarma eski Komutanı Org. Şener Eruygur ve Ergenekon soruşturması kapsamında "şüpheli" sıfatıyla ifade veren Kara Kuvvetleri eski Komutanı Org. Aytaç Yalman da, bilindiği gibi Fenerbahçe Orduevi'nde kalıyor.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT