1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İsrail’in Tehditlerine İran’dan Cevap
İsrail’in Tehditlerine İran’dan Cevap

İsrail’in Tehditlerine İran’dan Cevap

UAEK'nin raporunu açıklanmasının ardından İsrail'in tehditlerine İran'dan cevap geldi.

10 Kasım 2011 Perşembe 09:49A+A-

ABD ve İsrail’in elindeki çok sayıda nükleer bombalara sessiz kalan UAEK, İran’ı hedef tahtasına oturtuyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İran’ın nükleer programına ilişkin ‘en sert raporu’ dünya gündemine oturdu.

Raporda ilk kez İran’ın nükleer askeri kapasitesini geliştirmek için denetlenen resmi çalışmalar dışında da gizli denemeler yaptığına dair “güçlü kanıtlar”dan bahsediliyor.

UAEK, İran’ın nükleer cephane sahibi olmaya yönelik programına kanıt olarak savaş başlıklarında kullanabilecek bilgisayar modellemesinin tasarlanmasını, nükleer faaliyetler için gerekli ekipmanın tedarik edilmesini, Parşin’deki askeri üste patlayıcı denemelerini ve Şahap 3 füzelerinin nükleer roket yükü taşıyabilecek şekilde geliştirilmesini sunuyor.

İSRAİL TEHDİT ETTİ

İran’ın nükleer programını tehdit olarak gören ve Şahap 3 füzelerinin menzilinde bulunan İsrail, raporun açıklanmasının ardından tehditlerini somutlaştırdı. İngiliz gazetesi Daily Telegraph’a konuşan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak sadece tesisleri vurmanın önemli bir sivil kayba neden olmayacağını iddia ederek savaş tamtamları çalmaya başladı. Barak “Zararı tamamen engellemek imkansız. Ancak 50 bin, 5 bin kişinin öleceği bir senaryo yok. Herkes evinde kalırsa, ölü sayısı 500 bile olmayabilir.” şeklinde küstahça açıklamada bulundu.

AHMEDİNEJAD MEYDAN OKUDU

İsrail’in nükleer tesisleri vurmak için harekete geçme olasılığı karşısında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad “İran, yolundan bir toplu iğne başı kadar geri adım atmayacaktır!” diyerek meydan okudu.

İran ordusunun en üst düzey görevlilerinden General Mesud Cazayeri “İsrail bize saldırırsa yok olmakla karşı karşıya kalır. İsrail’in Dimano nükleer üssü en kolay ulaşılabilir üs. Ama yanıtımız Ortadoğu’yla sınırlı kalmaz.” uyarısında bulundu.

OBAMA KARARSIZ

Öte yandan ABD’de Obama yönetiminden üst düzey bir yetkili AFP’ye “Yaptırımları düşünürken diğer seçenekleri tamamen silmiş değiliz. Eylem şekli olarak bir sürü seçenek var” deyip askeri operasyona aleni bir yeşil ışık yakmadı.

Bir diğer BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Fransa’nın Dışişleri Bakanı Alain Juppe ‘İran’ın uluslararası toplumla işbirliğine gitmediği takdirde eşi benzeri görülmemiş yaptırımların uygulanması’ için çağrıda bulundu. Fakat konseyde veto hakkı bulunan Çin ve Rusya’nın ikna edilmesi pek mümkün görünmüyor. Rus Dışişleri Bakanlığı raporun ‘müzakerelere geri dönülmesi şansını yok ettiği’ eleştirisini getirdi. Yaptırıma sıcak bakmayan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü İran’ı ‘esneklik ve samimiyet’ göstermeye davet ederek diyalog çağrısını yineledi.

AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton’ın sözcüsü Maja Kocijancic ise “Bütün bu bulgular İran’da kapsamlı bir nükleer silah geliştirme programının varlığına işaret ediyor“ açıklamasını yaptı.

 

HABERE YORUM KAT