1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. İşe İade Davasını Kazanan KHK’zede İşçi Kurumuna Sesleniyor 
İşe İade Davasını Kazanan KHK’zede İşçi Kurumuna Sesleniyor 

İşe İade Davasını Kazanan KHK’zede İşçi Kurumuna Sesleniyor 

İşe iade davasını kazandığı halde kurumu tarafından işe başlama kararı onaylanmayan Hakim Baydar’ın sitemize göndermiş olduğu mektup:

08 Şubat 2019 Cuma 12:48A+A-

Yazılarınızı yakından takip ediyorum. İşinizde çok başarılı olduğunuzu görüyorum. Başarılarınızda adaletli ve vicdanlı olmamızın büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda yaşadığım mağduriyeti sizle paylaşmak istiyorum.

FETÖ soruşturması nedeniyle çalıştığım Halk Bankası’nda açığa alındım. 2018 yılı Ocak ayında mahkeme düzenlendi ve FETÖ ile ilgim olmadığı adalet nezdinde anlaşıldı, beraat ettim. Beraat etmeme rağmen kurum iş akdimi feshetti.

FETÖ soruşturması geçirmemin sebebi O.A.* adlı şahsın ifadesinde 2009 yılında FETÖ'nün sohbetlerine katılma olarak gösterilmişti. Bu şahıs Diyarbakır ilinde birçok memur hakkında bu ithamda bulunmuş olup ifadelerinin yalan olduğu mahkemece kanıtlanmıştır. Bu ifadeler nedeni ile soruşturma geçiren tüm memur arkadaşlar beraat etmiştir. Ve işlerine dönmüşlerdir. Bu kişiler SGK Müdürlüğü çalışanları Ö.F.A, İ.E, Çevre Şehircilik Diyarbakır Müdürlüğü çalışanı V.Ö, Diyarbakır Valilik çalışanları S.T., Y.A, V.D.

Banka bana yolladığı iş akdi fesih yazısında performans nedeni ile işime son verildiğini belirtmiştir. İş mahkemesine ise eşimin hakim olduğu ve işten FETÖ’den dolayı çıkarıldığı için işime son verildiği belirtilmiş.

Benim hayatımı, geleceğimi ilgilendiren böyle bir konuda bankanın böyle bir gerekçe sunması gerçekten çok üzüntü verici. Çünkü eşim lise mezunu ve ev hanımı. Hakim değil ki FETÖ nedeni ile işten çıkarılsın. Ailemde kamuda çalışan hiç kimse FETÖ nedeniyle işten de çıkarılmamıştır. Görevlerinin başındadırlar.

İş akdim feshedilmesi nedeniyle işe iademin yapılması için iş mahkemesine başvurdum. Diyarbakır 5. İş mahkemesi 24.12.2018’de ilk celsede işe iade karar verdi.

Bankada FETÖ soruşturması geçirip, iş akdi feshedilen fakat daha sonra yapılan soruşturmada FETÖ ile ilgisi olmadığı anlaşılıp işe iade edilen personeller bulunmakta. İşe iade edilenlerden Halk Bank Kahramanmaraş Ticari Şube personeli S.K., FETÖ adli soruşturması nedeniyle banka tarafından iş akdi feshedilmiştir. Adli soruşturma takipsizlikle sonuçlanmıştır. Takipsizlik kararı sonrası işe iade davası açmış fakat davası mahkeme tarafından reddedilmiştir. İşe iade davası reddedilmesine rağmen banka yönetim kurulu tarafından işe iade edilmesine karar verilmiştir. S.K.’nın yaşamış olduğu mağduriyet giderilmiştir. Meslektaşım adına sevindim.

Kurumumdan beklentim adalet nezdinde aklanan, iş mahkemesi tarafından işe iade edilen personellerin de işe dönmelerinin sağlanması…

KHK ile işinden ihraç edilen kamu personelleri OHAL Komisyonu kararı veya idare mahkemesi kararı ile işlerine dönebiliyorken, iş kanununa tabi çalışanlar işe iade davasını kazansalar bile kurumun yöneticilerinin işe başlatma kararı vermeleri gerekiyor.

İki oğlum var. Biri 2 yaşında diğeri 4 aylık. Evim kiralık. Ben ve ailem hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor günler geçiriyoruz. Sizden yaşadığım mağduriyeti yazılarınızda dile getirmenizi rica ediyorum.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Selametle kalın.

Saygılarımla.

Hakim Baydar

__

Not: Kişilerin açık isimleri bizde mahfuzdur.

HABERE YORUM KAT