1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. İbretlik bir mağduriyet öyküsü daha!
İbretlik bir mağduriyet öyküsü daha!

İbretlik bir mağduriyet öyküsü daha!

Çeçen direnişine desteğinden ötürü Rusya ve Kadirov çetesi tarafından hedef alınan ve vatandaşı olduğu Almanya’dan Türkiye’ye dönerken Diyarbakır F Tipi cezaevine konulan Abdullah Bulut olayı, ibretlik bir mağduriyet öyküsü daha sunuyor.

24 Haziran 2021 Perşembe 12:40A+A-

Ablasının Haksöz-Haber’e açıkladığına göre, 2 kız çocuğu babası olan Abdullah Bulut Türkiye’nin yanı sıra aynı zamanda Alman vatandaşı. Çeçen direnişine destek verdiği yıllarda Rusya ve Kadirov çetesinin takibatına uğradı ve bu nedenle 2019 yılında vatandaşı olduğu Almanya’ya kaçtı. Kardeşinin iddiaların aksine IŞİD ile hiçbir alakası olmadığını belirten ablası, daha önce Almanya’dan Suriye’ye yardım götürürken Bulut’un eşinin de dönüş yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu vefat ettiğini kaydetti.

Bulut’un Almanya’dan Türkiye’ye geldiği esnada Rusya, Kadirscreenshot-20210623-100935.jpgov çetesi ve yerli işbirlikçilerinin marifetiyle Ankara’da gözaltına alındığını ve da​​​​​​​h​​​​​​​a sonra Diyarbakır F Tipi cezaevine konulduğunu belirten ablasının nihayet tahliye ile sonuçlanan sürece ilişkin anlatımları şöyle:

Eylül 2020'den bu yana Diyarbakır F Tipi cezaevinde tutuklu yargılanan Abdullah Bulut iki aydan beridir ağır sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmemişti.

Abdullah Bulut fenalaşması üzerine 5 Mayıs’tan bu yana 6 kez hastaneye kaldırıldı. Tutuklu yargılanan ve ağır sağlık sorunları ve psikolojik rahatsızlığı bulunan Bulut, sağlık durumu dikkate alınarak tahliyesi talep edilmişti.

Ağır derece hasta ve psikolojik rahatsızlığı bulunan Bulut'un yargılandığı davanın ara duruşması Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmada mahkeme, Bulut'un tutuklulukta geçirdiği süre ve sağlık durumunu göz önünde bulundurarak, adli kontrol şartıyla belirli bir süre tedavisi için tahliyesine karar verdi.

Abdullah Bulut aylardır ilaç aldığını ve bu ilaçların çok ağır olduğunu söyledi. Yine ilaçlardan kaynaklı hafıza kaybı yaşadığını ve doktorun hastaneye her geldiğinde kendisinin revire götürüldüğünü söyledi. Abdullah Bulut tedavisi için gittikleri her yerde ellerinin kelepçeli olduğunu, hiç çıkarılmadığını, özellikle de tedavi için revirdeki yatakta elleri kelepçeli olarak uzandırıldığını, çok zorlandığını belirtti.

Gardiyanların ifadesindeki “Görünüşü tıpkı yoğun bakımda olan birinin görüntüsü gibidir son dönemde, insanın ölmeden önceki son halleri gibi. Sürekli uyanık ve ara sıra hafıza kaybı yaşıyor.” cümlesi kayda değer.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu’nun hasta mahpus listesinde yer alan Bulut, yasal koşulları sağlamasına rağmen kabul edilmeyerek tahliyesi engellenmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yaptığı başvurular sonucunda son duruşmasında Abdullah Bulut'un tahliye edilmesine karar verildi.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum