1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esad Eninde Sonunda Devrilecek!
Esad Eninde Sonunda Devrilecek!

Esad Eninde Sonunda Devrilecek!

“Eylem yapsak da yapmasak da öleceğiz. Ne olursa olsun, Esad devrilecek. Biz ya şehit olacağız ya da Esad’ı devireceğiz.”

17 Ocak 2012 Salı 14:00A+A-

Suriye’deki ayaklanmalarda Beşşar Esad rejiminin askerleri tarafından yaralanarak, bacağından sakatlanan Cemil İsmail, Esad’ın herkesi öldüreceğini açıkladığını ve eylemler devam etmese bile herkesin güvenlik güçleri tarafından öldürüleceğini belirtti. İsmail, “Eylem yapsak da, yapmasak da öleceğiz. Suriye’de artık kan toprağa düştü. Ne olursa olsun, Beşşar Esad devrilecek. Biz ya şehit olacağız, ya da Esad’ı devireceğiz. Şu an hastayım ama iyileştiğimde yine gidip, meydanlardaki eylemlere katılacağım” dedi.

Hüseyin Kulaoğlu’nun röportaj-haberi:

Suriye’deki ayaklanmalarda Beşşar Esad rejiminin askerleri tarafından yaralanarak bacağından sakatlanan Cemil İsmail (33), Akit’e konuştu. Suriye’de emlak işiyle ilgilenen İsmail, yaptığı açıklamada, zalim Beşşar Esad’dan kurtulmak ve özgürlüğe kavuşmak için Lazkiye şehrinde meydanlara inerek barışçıl gösterilere katıldığını söyledi.

cemil-ismail.jpg

“HAPİSTE 10 GÜN TEK KİŞİLİK HÜCREDE KALDIM”

Gösteriler sırasında tutuklandığını ve 32 gün hapishanede kaldığını ifade eden İsmail, bu süre içerisinde çok işkenceler gördüğünü, 10 gün tek kişilik hücrede, elleri sürekli arkadan bağlı şekilde tutulduğunu belirtti. Tutukluluk süresinin bitmesinin ardından özgürlük için tekrar meydanlara indiğini ifade eden Suriyeli İsmail, Lazkiye’de Ulebi Meydanı’nda düzenlenen oturma eylemine katıldığını söyledi.

“ŞU AN BİLE BACAĞIMDA SAÇMALAR VAR”

Lazkiye’de Cuma namazı kıldıktan sonra oturma eylemi yapmak için halkla beraber Ulebi Meydanı’na doğru gittiklerini ifade eden İsmail, bu arada güvenlik güçleri tarafından, sokaklarda insanlara rastgele ateş açıldığını belirtti. Yürüyüşte en ön sıralarda olduğu için sağ bacağından yaralandığını kaydeden Cemil İsmail, kurşunun bacağındaki kemiği kırdığını ve her tarafa yayıldığını, şu an bile bacağında saçmaların olduğunu söyledi.

“EYLEMDE 30 KİŞİ ŞEHİD OLDU”

Yaralandığı eylemde 30 kişinin şehid olduğunu, 100’e yakın kişinin ise yaralandığını ifade eden Suriyeli İsmail; “Ateş açıldığı sırada bir arabanın arkasına saklandım. Herkes sağa-sola kaçışıyordu. Yaralıları arkadaşları alıp çevredeki binalara kaçırıyorlardı. Bu sırada güvenlik görevlileri yaralıları takip edip, götürüldüğü yerlerde infaz ettiler. Meydan ölen insanlarla doluydu. Askerler ölen insanların cesetlerini meydana gelen çöp arabalarına attılar. Daha sonra itfaiye arabası geldi ve kan gölüne dönen meydanı temizledi” dedi.

“BAYGIN BİR HALDE 4 GÜN YOLCULUK YAPTIM”

Arkadaşları tarafından olay yerinden uzaklaştırıldığını ifade eden Suriyeli Cemil İsmail, “Yaralanan bacağıma baktığımda, kemiğin parçalandığını ve etin sallandığını gördüm. Hastaneye gitmem gerekiyordu ama güvenlik güçleri tarafından hastaneler kontrol altında bulunuyor, orada kesin öldürürlerdi beni. Zaten kardeşim Ahmet, kolundan yaralanmıştı ve hastaneye gittiğinde boynu kırılarak öldürülmüştü. Bütün bunlar ortadayken, hastaneye gidemezdim. Ben de aramızdaki doktorlar tarafından bazı evlerde bulunan muayene odasında yarama pansuman yaptırdım. Doktor bana ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ben de ameliyat olmak için Türkiye’ye gelmek istedim. Bunun için arkadaşlarım dağlardan, tepelerden geçerek, 4 günlük yolculuğun ardından beni Türkiye’deki kamplara getirdi. Yolculuğu baygın halde yaptım. Hatay’a geldiğimde bile hâlâ baygındım. Beni direkt ameliyata aldılar.” diye konuştu.

“4 KERE AMELİYAT OLDUM TEDAVİM DEVAM EDECEK”

Bu zamana kadar 4 defa ameliyat olduğunu ifade eden İsmail, ameliyatlarının hâlâ sürdüğünü ve yürüyemediğini söyledi. Sağ bacağındaki kemiğin kırıldığını kaydeden İsmail, sol bacağından lif alınarak, sağ bacağına konulduğunu ve tedavisinin uzun süre devam edeceğini kaydetti.

“YA ŞEHİD OLACAĞIZ, YA DA ESAD’I DEVİRECEĞİZ!”

Eşi ve çocuklarının Suriye’de aranmasından dolayı ailesini de Türkiye’ye getirmek zorunda kaldığını ifade eden İsmail, Suriye’de Beşşar Esad’ın zalim olduğunu, halka zulmettiğini ve ne olursa olsun Esad’ın devrilmesi gerektiğini belirtti. Suriyeli İsmail, Esad’ın herkesi öldüreceğini söylediğini ve eylemler devam etmese bile herkesin güvenlik güçleri tarafından öldürüleceğini belirtti.

İsmail; “Eylem yapsak da öleceğiz, yapmasak da öleceğiz. Suriye’de artık kan toprağa düştü. Ne olursa olsun, Beşşar Esad devrilecek. Biz ya şehid olacağız ya da Esad’ı devireceğiz. Şu an hastayım ama iyileştiğimde yine gidip meydanlardaki eylemlere katılacağım” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT