1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zübeyir Aydar: Çözüm Sürecine Sabotaj
Zübeyir Aydar: Çözüm Sürecine Sabotaj

Zübeyir Aydar: Çözüm Sürecine Sabotaj

KCK Yürütme Kurulu üyesi Zübeyir Aydar, Paris'te aralarında Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç kadını hedef alan saldırıyı ''çözüm sürecine yönelik bir sabotaj'' olarak niteledi.

A+A-

PKK'nın Avrupa sorumlularından, KCK Yürütme Kurulu üyesi Zübeyir Aydar, Paris'te aralarında PKK'nın eski kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç kadını hedef alan saldırıyı ''çözüm sürecine yönelik bir sabotaj'' olarak niteledi.

Saldırının düzenlediği Kürt Enformasyon Merkezi'nin bulunduğu binanın önünde, BBC Türkçe'nin telefonla sorularını yanıtlayan Aydar, eylemi değerlendirirken, ''Çözüm arayışlarına yönelik bir saldırı, bir sabotaj ve bir provokasyon olarak düşünüyorum, şu anda İmralı'da başlatılan diyalog arayışına yönelik bir saldırı'' dedi.

Aydar 'örgüt içi infaz' iddialarınıysa sert bir dille eleştirdi.

"Avrupa'da 1985'ten bu yana ilk defa Kürt siyasetçilerine böyle bir saldırı düzenlenmiştir" yorumunu yapan Aydar, 'saldırının son derece planlı olduğunu ve gizli servislerle karanlık güçlere dayandığını' söyledi.

'Bu aynı zamanda hükümete yönelik bir olay'

Aydar, Cansız'ın hedef seçilmesinin de tesadüf olmadığı görüşünde: "Yaşı 60’a yaklaşmış ve 35-40 yıldır mücadele içinde bir isim olan Sakine Cansız’ın hedef seçilmiş olması da tesadüf olarak görülmemeli."

Aydar, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetine de, ''Eğer gerçekten barış ve diyalogta samimiyse, bu konuyu kendilerinin de ciddiye almaları lazım, bu sürece yönelik bir girişimdir, yarın öbür gün kendilerine yönelik bu tür şeyler yönelebilir, Türkiye içinden başka şeyler yapılabilir. Eğer diyalogta samimiyse, bu konuyu kendilerinin ciddiye almaları lazım, olayın üzerine ciddiyetle gitmeleri lazım ve ona göre de tedbir almaları lazım'' diye seslendi.

"Katiller bulunması herkesin görevidir" diyen Aydar bu olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti ve ekledi: "Katilleri bulup çıkaracağız."

BBC 

HABERE YORUM KAT