1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Zorba Kafa Bursa’da Hortladı
Zorba Kafa Bursa’da Hortladı

Zorba Kafa Bursa’da Hortladı

Yasakçı kafa bu defa da Bursa’da hortladı. Bursa’da Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, yönetmeliği gerekçe gösterip, başörtülü sporcuya lisans vermedi.

A+A-

Haber: Muhammet Erdoğan

Sporcu Lisans Yönetmeliği’nin 6. maddesinde yer alan, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’te belirtilen özelliklere uygun olmak” şartıyla kulüp lisansı verileceği, bu kriter dayanak gösterilerek de lisans çıkarmak için baş açık fotoğraf isteniyor. Wushu lisansı almak için Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne giden başörtülü Zeynep Aksoy’a, “Yönetmelik gereği başörtülü fotoğrafı kabul edemeyiz” dediler.

“Kimlik İçin Kabul Ediyorlar, Lisans İçin Etmiyorlar”

Akit’e konuşan Aksoy’un eşi Kemal Aksoy, kendisine ve eşine wushu lisansı almak için Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne gittiklerini belirterek, sonra yaşananları şöyle anlattı: “Lisans için fotoğraf istediler, eşim de başörtülü resmini verdi. Yetkililer, ‘Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği’ne göre başı açık fotoğrafı olması lazım, yoksa lisans çıkartamıyoruz’ dediler. Bu sözler çok zoruma gitti, kendim de lisans çıkartmadım. Saçmalık şu ki, nüfus cüzdanında başörtülü fotoğrafı kabul ediyorlar fakat lisansta kabul etmiyorlar. 2012 yılında böyle çağdışı yönetmelik olur mu? Bu uygulamanın sona erdirilmesini istiyoruz.”

Dünya Kaldırıyor, Müslüman Ülkede Yasak

Ülkemizde çağdışı şekilde sporcuların önü kesilirken, dünyada bu yasaklar kaldırılıyor. Geçtiğimiz gün Zürih’te toplanan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), yeşil sahada başörtüsü yasağını kaldırma kararı aldı. Yeni kararların Aralık ayında düzenlenecek Dünya Kulüpler Futbol Şampiyonası’nda uygulanmaya başlanması bekleniyor.

İşte O Yönetmelik

16.7.1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’e göre, kadınların uyması gereken şartlar şunlar: “Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.” 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum