1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Ziyaretçiler suçüstü yapılıp derdest olurlarsa şaşmayın!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Ziyaretçiler suçüstü yapılıp derdest olurlarsa şaşmayın!

A+A-

Türk Ceza Kanunu’nun “Kamu görevinin terki veya yapılmaması” başlığı altındaki 260. maddesi şöyle: “Hukuka aykırı olarak ve toplu biçimde, görevlerini terkeden, görevlerine gelmeyen, görevlerini geçici de olsa kısmen veya tamamen yapmayan veya yavaşlatan kamu görevlilerinin her biri hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Kamu görevlisi sayısının üçten fazla olmaması halinde cezaya hükmolunmaz.”
Şimdi, HSYK’ya destek verme adı altında, Yargıtay ve Danıştay’daki hakimlerin, görevlerini terkederek, mesai saati içinde bir başka binaya gidip, orada saatlerce bulunmaları, bu ceza maddesi kapsamında suç mu, değil mi?
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, buyursun vazifesini yapsın.
HSYK’ya destek ziyaretinde bulunan tüm üyeleri tespit edip, soruşturma açsın.
Açmıyor mu, o da ayrı bir suç.
Danıştay Başkanı Mustafa Birden’e de aynı hatırlatmayı yapmak, boynumuzun borcu..
O da, mesai saati içinde vazifeyi terkedip, HSYK’ya giden üyelerini tespit edip, haklarında soruşturma açmalı..
Ve cezalandırılmalarını sağlamalı..
Hem disiplin açısından, hem de cezai açıdan.
Bununla da bitmiyor olay...
Bir de TCK 277 gereği açılması gereken soruşturma var.
Ne deniliyor, TCK 277’de?
Aynen şöyle: “Yargı görevi yapanı etkileme
Madde 277- Bir davanın taraflarından birinin veya bir kaçının veya sanıkların veya davaya katılanların, mağdurların leh veya aleyhinde, yargı görevi yapanlara emir veren veya baskı yapan veya nüfuz icra eden veya her ne suretle olursa olsun, adı geçenleri hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kimseye iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir.”
Erzurum Başsavcısı şu an bir sanık mı?
Sanık.
Tutuklu mu?
Tutuklu..
Bunun hakkında bir yargılama var mı?
Var..
Bu sanığın tutuklanması talebinin yanlış olduğunu tespit ettiğini iddia eden HSYK üyeleri, bu kararları ile “sanık lehine olarak, yargılama yapanları etkilemeye teşebbüs etmiş” oluyorlar mı?
Oluyorlar.
Bu suç niteliğindeki kararı alan HSYK üyelerine destek vermeye kalkan Yargıtay ve Danıştay üyeleri de, bu suça iştirak etmiş veya en azından “suçu övmüş” oluyorlar mı?
Oluyorlar!
O halde?
Benim gibi, “oluyorlar” demeseniz de, sonuç itibariyle bu yönde bir iddia olduğuna göre, soruşturmayı açmaları, Yargıtay ve Danıştay Başkanlarının zorunlu görevleri..
Diyorlarsa ki; “Biz burada kendi bildiğimizi yaparız. Suç da işlense, kanuna aykırı fiillerde de bulunulsa, biz elimizi kıpırdatmazsak, kimse bu olay hakkında soruşturma açamaz..”, o zaman da kendilerine bekleyin demek, hakkımız olsa gerek.
Bekleyin, bir yiğit savcı çıkıp, o ziyaretler sırasında HSYK’yı basarak ziyaretçileri derdest ederse, şaşırmayın.
Niye mi?
Anlatayım..
Bir savcı çıkıp derse ki, “Ben mesai saati içindeki eylemlerin örgütlü işlendiği kanaatindeyim. Ayrıca buradaki eylemler, hükümete karşı da bir devirme harekâtıdır. Yargıtay Kanunu 46. madde gereği, ağır cezalık ve suçüstü hali olma şartları oluşmuştur. Yargıtay üyesi de olsa, Danıştay üyesi de olsa, yetkiliyim”, ne yapabilirsiniz?..
Yargıtay Kanunu 46. madde şöyle: “Kişisel ve görevle ilgili suçlar:
Yargıtay Birinci Başkanı, birinci başkanvekilleri, daire başkanları, üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilinin görevleriyle ilgili veya kişisel suçlarından dolayı haklarında soruşturma yapılabilmesi, Birinci Başkanlık Kurulu’nun kararına bağlıdır. Ancak, ağır cezayı gerektiren suçüstü hallerinin hazırlık ve ilk soruşturması genel hükümlere tabidir.”
Genel hükümler nedir?
Genel hükümler; sen, ben, o bir suç işlediğimizde, yapılan ne ise, onun uygulanmasıdır. Ayrıcalık tanınmadan, dokunulmazlıktan faydalanılmadan, suçların takib edilmesidir.
Yargıtay üyesi imiş, Danıştay üyesi imiş hiç farketmez.
Evet; sonuçta yine davanın yargılama aşaması, ayrıcalıklı düzenleme gereği Yargıtay’da yapılır ama, derdest edilme, suçun tespiti ve iddianamenin hazırlanması, savcının yetkisindedir.
Dolayısı ile yarın öbürsü gün böyle bir uygulama olursa, kimse şaşırmasın. Esas şaşılacak şey; mesai saatinde yargı vazifesini bırakıp, orada burada gösteri yapmaktır!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum