1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zirve Yayınevi Davasında 5 Tahliye
Zirve Yayınevi Davasında 5 Tahliye

Zirve Yayınevi Davasında 5 Tahliye

Zirve Yayınevi'nde üç kişinin boğazının kesilerek öldürüldüğü cinayetlerin zanlıları Cumhurbaşkanı Gül'ün tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasayı onaylaması sonrası serbest bırakıldı.

A+A-

Zirve Yayınevi’ndeki cinayetlere ilişkin davada yedi yıldır tutuklu yargılanan Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım Cuma gece yarısından sonra tahliye edildi.

Sanık Cuma Özdemir'in avukatı Soner Demirci, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını içeren yasal düzenleme dolayısıyla davanın ağır ceza mahkemesine verildiğini belirtti. Demirci, “3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden, davayı genel yetkili mahkemeye gönderirken bizim tahliye talebini içeren dilekçemizi de ilgili mahkemeye göndermesini istedik” dedi.

3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dilekçeyi 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiğini söyleyen Demirci, “Malatya E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım'ın tahliyesine karar verildi. Kendilerini saat 02.30'da cezaevi önünde teslim aldık, ailelerine teslim ettik. Sanıklar, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı” şeklinde konuştu.

'Kaçmama olasılıkları çok zayıf'

Davanın müdahil avukatlarından Erdal Doğan, sanıklardan Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım'ın tahliyesine ilişkin, "Kaçmama olasılıkları çok zayıf. Kelepçeli (elektronik kelepçe) takibi talep etmiştik ama öğrendiğimiz kadarıyla bu tedbir, tahliye konusunda dikkate alınmamış" dedi.

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazı kesilerek ve bıçaklanarak öldürülmüştü.

Zanlılardan Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım olay yerinde yakalanmıştı. Üçüncü katın penceresinden atlayarak kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın ise İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki tedavisinin ardından, diğer zanlılarla tutuklanmıştı.

92 duruşmanın geride kaldığı davada 24 Şubat 2014’teki son celsede cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasını sunmuştu. Mahkeme de karar vermek üzere, duruşmayı 10 Nisan'a ertelemişti.

Kaynak: AA ve CHA

HABERE YORUM KAT