1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Zindandaki 300'ün Üzerinde Filistinli Esir Açlık Grevine Başladı
Zindandaki 300'ün Üzerinde Filistinli Esir Açlık Grevine Başladı

Zindandaki 300'ün Üzerinde Filistinli Esir Açlık Grevine Başladı

Siyonist İsrail hapishanelerinde Hamas'a mensup 300'den fazla esir açlık grevine başladı.

A+A-

Hamas, Siyonist İsrail hapishanelerindeki 300'den fazla mensubunun, maruz kaldıkları baskı ve aşağılama politikasına tepki amacıyla açlık grevi başlattığını duyurdu.

Hamas yetkililerinden Abdurrahman Şedid, yaptığı yazılı açıklamada, Eshel, Nefha ve Ramon hapishanelerinde bulunan 300'den fazla hareket mensubu esirin açlık grevi başlattığını belirtti.

Şedid, esirlerin kaybettikleri onurlarını geri kazanıncaya ve kendilerine yönelik izlenen baskı politikalarına son verilinceye kadar açlık grevine devam edeceğini ifade etti.

Essirlerin son iki günde nakil işlemleri sırasında baskı, hakaret, çıplak üst arama ve darp gibi uygulamalara maruz kaldığını kaydeden Şedid, açlık grevi yapanların sayısının artabileceğini dile getirdi.

Filistin Esirler Kulübü dün yaptığı açıklamada, "Hamas mensubu 285 Filistinli esirin, bugün açlık grevi başlatmayı düşündüğünü" duyurmuştu.

Siyonist İsrail yöneticileri, haziran ayında 14,5 yıllık mahkumiyeti sona eren Filistin'in Nablus kentinden Bilal Kayid hakkında 6 ay idari tutukluluk kararı vermiş, Kayid de kararı protesto için açlık grevine başlamıştı.

Kayid'e destek vermek için Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden (FHKC) tutuklular da açlık grevine başlamış, geçen pazartesi günü itibariyle grev yapanların sayısı 100'e ulaşmıştı.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamaya göre, istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum