1. HABERLER

  2. HABER

  3. SAĞLIK

  4. Zika Virüsü Rusya'ya Sıçradı
Zika Virüsü Rusya'ya Sıçradı

Zika Virüsü Rusya'ya Sıçradı

Rusya Federasyonunda bir Rus vatandaşı, Zika virüsü teşhisiyle hastanede tedavi altına alındı.

A+A-

Rusya Federal Tüketici Haklarını Koruma Servisinden yapılan açıklamada, ülkede ilk kez bir Zika virüsü vakasının kayda alındığı bildirildi.

Virüs görülen kadın hastanın hastanede karantina altında tutulduğu ve durumunun iyi olduğu belirtilen açıklamada, aile fertlerinde ise Zika virüsüne bağlı hastalık belirtilerine rastlanmadığı kaydedildi.

Açıklamada, hastanın Dominik Cumhuriyeti'nde tatil yaptığı, virüsü orada kapmış olabileceği, her ihtimale karşı yolculuk ettiği uçağın da dezenfekte edildiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, iklim şartları nedeniyle Zika virüsünün Rusya'da yayılma olanağının bulunmadığı, durumun kontrol altında tutulduğu ifadelerine yer verildi.

İlk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüsü taşıyan sivrisinek türü Aedes'in, Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü belirtiliyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yılları arasında toplam 44 ülkede görülürken, 33 ülkede salgın şeklinde belirdi. Zika virüsünden en fazla etkilenen ülke olan Brezilya'da yetkililer, salgının büyüklüğü nedeniyle virüs vakalarını saymayı bıraktı. 

Kaynak : AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT