1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ''Zeynep Türbesini Biz Koruyoruz...''
Zeynep Türbesini Biz Koruyoruz...

''Zeynep Türbesini Biz Koruyoruz...''

SMDK: "Suriye halkı Seyide Zeynep türbesini yüzlerce yıldır koruyor, Hizbullah daha dün kuruldu" dedi.

A+A-

SMDK Üyesi Mülhem ed-Durubi, Hizbullah'ın, Şam'ın güneyindeki Seyide Zeyneb Türbesi'ni koruma amacıyla Esed güçlerinin yanında savaştıklarına dair açıklamasını eleştirerek, "Suriye halkı Seyide Zeynep türbesini yüzlerce yıldır koruyor, Hizbullah daha dün kuruldu" dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Durubi,AA muhabirine yaptığı açıklamada, " Hizbullah'ın misyonu türbeyi korumak değil. Bu gerekçe Esed rejiminin yanında yer alıp sivillere karşı savaşmak için bir bahaneden ibarettir. Hizbullah, mezhepçilik bayrağı altında ve İran'ın bölgedeki projeleri doğrultusunda Suriye halkına karşı savaş ilan etmiştir" şeklinde konuştu.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı Sözcüsü Kasım Saadeddin de" Hizbullah'ın Seyide Zeyneb Türbesi'ni koruma gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını, bir yalandan ibaret olduğunun açığa çıktığını ve bunun herkes tarafından bilindiğini" vurguladı.

Saadeddin, "Seyide Zeyneb Türbesi, Şam'ın güneyinden Kusayr'a, Şam'ın Doğu Guta banliyösüne veya Halep'in mahallelerine mi taşındı Çünkü Hizbullah militanları ÖSO'ya karşı oralarda savaşıyor.

Eğer Hasan Nasrallah, Seyide Zeyneb Türbesi'nin, o türbeyi Hizbullah kurulmadan yüzyıllar öncesinden beri muhafaza eden Suriyelilerden korunması gerektiğine inanıyor ise militanları neden başka yerlerde savaşarak Esed rejiminin askerleriyle beraber birbiri ardına katliamlar yapıyor " diye sordu.

Sözcü Saadeddin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eğer Hizbullah örgütünün birinci hedefi türbeyi korumak ise neden Suriye'nin Lübnan sınırındaki Kalamun bölgesinde askeri birlikler konuşlandırıyor, neden Humus'un Kusayr kasabasına girmeye çalışıyor Hem Kalamun hem de Kusayr halkının tamamının Sünni olduğunu ve Şiilere ait hiç bir türbe bulunmadığını herkes bilir."

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, geçen Mayıs yaptığı konuşmada,Seyide Zeyneb Türbesi'nin yıkılması durumunda, intikam alabilecekleri uyarısında bulunmuş, "Türbe yıkılırsa, işler kontrolden çıkabilir" demişti. Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Zeyneb'e ait olduğunan inanılan ve 8'inci yüzyılda inşa edilen türbe, Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde bulunuyor.

AA

HABERE YORUM KAT

5 Yorum