1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Zebadani’deki Çatışmalarda 207 Kişi Öldü
Zebadani’deki Çatışmalarda 207 Kişi Öldü

Zebadani’deki Çatışmalarda 207 Kişi Öldü

Zebedani'de yaklaşık bir ay önce başlayan çatışmalarda 69'u Esed yanlısı Hizbullah militanı 207 kişi öldü.

A+A-

Suriye'nin başkenti Şam'ın kuzeybatısında yer alan Lübnan sınırındaki Zebedani ilçesinde yaklaşık bir ay önce başlayan çatışmalarda 207 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye Devrim Koordinasyonu Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Zebedani ilçesindeki çatışmalarda hayatını kaybeden 207 kişiden 86'sını direnişçiler, 24'ünü siviller, 97'sini ise Beşşar Esed rejimi ve Esed’in ortağı Hizbullah güçlerinin oluşturduğu belirtildi.

Söz konusu çatışmalarda hayatını kaybeden direnişçilerin tamamının Zebedani ve çevresinde yaşayan Suriyeliler olduğuna işaret edilen açıklamada, rejim güçlerinin düzenlediği saldırılarda çoğunluğu varil bombalarıyla olmak üzere 24 sivilin öldüğü, onlarca sivilin yaralandığına işaret edildi.

Açıklamada ayrıca, çatışmalarda 69 Hizbullah militanı, 26 rejim askeri ile 2 İranlı savaşçının öldüğü ifade edildi.

Zebedani, direnişçiler için Lübnan'da kendilerine destek veren Sünnilerin yaşadığı dağlık bölgeye yakın olması nedeniyle büyük önem arz ediyor. Şam'ın kuzeybatısında, başkenti Lübnan'a bağlayan karayolunun 45'inci kilometresinde yer alan Zebadani, Suriye rejimi için de stratejik konumda bulunuyor. Ayrıca ilçe, muhaliflerin sınırı geçerek zaman zaman taciz ettiği Lübnan Hizbullah'ı için de hayati önem taşıyor. Zebedani, yaklaşık bir aydan bu yana rejim güçleri ve Hizbullah militanlarının yoğun saldırılarına maruz kalıyor.

(AA)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT