1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Zaviye'de Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor
Zaviyede Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor

Zaviye'de Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor

Libya'nın Zaviye kentinde muhaliflerle Kaddafi güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı, NATO bombardımanının da sürdüğü bildirildi.

20 Ağustos 2011 Cumartesi 01:05A+A-

Libya'da başkent Trablus'a 50 kilometke uzaklıktaki stratejik Zaviye kentinde muhaliflerle Kaddafi güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Muhaliflerin kentin büyük bölümünü ele geçirdiklerini açıklamalarının ardından, Kaddafi güçleri roket, havan topu ve uçaksavarlarla geniş çaplı bir karşı saldırı başlattı.

Liman kenti olan Zaviye, başkent Trablus'a gıda ve mühimmat sevkiyatı açısından büyük önem taşıyor. Kent merkezinden otomatik silah sesi ve patlamalar duyuluyor, sokaklarda göğüs göğüse çatışmalar yaşanıyor.

1 hafta önce Zaviye'ye giren muhalifler, rafineride ve kent merkezinde kontrolün kendilerinde olduğunu, keskin nişancılar tarafından kullanılan bir otelle hastaneyi ele geçirdiklerini belirtiyor.

NATO saldırıları yüzünden, Kaddafi yönetimi, Zaviye'deki birliklerine takviye gönderemiyor.

Zaviye'ye NATO bombardımanı sırasında, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin sözcüsü Musa İbrahim'in 25 yaşındaki kardeşinin de öldüğü haber veriliyor.

Muhalifler, Tunus sınırı yakınlarındaki Zlitan kentini de ele geçirdiklerini, Kaddafi güçlerinin kentin batısına çekildiğini ileri sürdü. Tunus ile Libya arasındaki karayolu da çatışmalar yüzünden kapalı bulunuyor.

Trablus'ta ise NATO bombardımanı aralıksız devam ediyor. Bombardıman sırasında Kaddafi'nin kayınbiraderi olan Libya İstihbarat Şefi Abdullah Essenussi'nin evinin de yıkıldığı, en az 1 kişinin öldüğü belirtiliyor. Essenussi'nin saldırı sırasında evde olup olmadığı ise bilinmiyor.

Muhalifler, Trablus'a saldırının çok kanlı olacağı, binlerce kişinin ölebileceğini belirterek, Batılı ülkelerden daha fazla destek istedi. (TRTHABER) 

HABERE YORUM KAT