1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Zateri Kampı'nda Seçim Öfkesi
Zateri Kampı'nda Seçim Öfkesi

Zateri Kampı'nda Seçim Öfkesi

Ürdün’de Zateri Kampı'nda yaşayan Suriyeli mülteciler, Suriye'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini protesto etti. Amman'da oy kullanılan Suriye Büyükelçiliği'nin dışında muhalifler gösteri yaptı.

A+A-

Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırındaki Zateri Kampı'nda yaşayan mülteciler, seçimlerin kendileri ve üç yıldır yaşadıkları trajediye ihanet olduğunu dile getirdi.

Mülteciler, seçimlerle ilgili düşüncelerini soran basın mensuplarına öfkeli üslupla cevaplar verdi. Bazıları ise seçimleri mizahi bir dille eleştirdi. Kampta yaşayan bir Suriyeli "Eğer Esed ölen 400 bin kişiyi geri getirirse oyum ona" dedi.

Başka bir mülteci ise, "Bu seçimler Suriyelilerin kanı üzerinde yapılıyor. Suriye halkının yüzde birinin bile katılacağını beklemiyorum" ifadelerini kullandı. 

Büyükelçilikte seçim ve protesto

Askerler, Amman’daki Suriye Büyükelçiliği'nin etrafında çok sıkı güvenlik tedbirleri aldı. Görgü şahitleri bölgenin adeta askeri bir alana dönüştüğünü ifade etti. Oy kullanmak için gelenlerin yanında çok sayıda muhalif büyükelçiliğin yakınına gelerek seçimleri protesto etti.

Büyükelçiliğin önünde kurulan bir çadırda Beşşar Esed’i öven şarkılar çalındı ve mikrofondan etraftakilere dinletildi. Bazı büyükelçilik çalışanları üzerinde Esed’in resmi olan tişörtler giydi.

Görgü tanıkları büyükelçilikteki oy kullanımı sırasında karmaşanın yaşandığını, bazı kişilerin sandığa birden fazla pusula attıklarını söyledi.

Ürdün vatandaşı bir avukat oy verme işleminin devam ettiği Suriye Büyükelçiliği önünde seçimde gönüllü gözlemci olarak yer aldığını ifade etti.

Suriyelilerden bazıları Ürdün’ü Suriye’ye komplo kurmakla suçladı. Esed’i destekleyen bir Suriyeli "Bu seçimler tüm Suriyeliler için dönüm noktası olacak. Seçimden sonra daha bilinçli olacaklar" dedi.

Büyükelçilik dışında toplanan Suriyeli muhalifler ise, Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine slogan attı. ‘Özgür Suriye’ sloganları atan muhalifler iç savaşta hayatını kaybedenler bazı kişilerin isimlerini de tekrarladı.

Muhaliflerin taşıdığı bazı dövizler şöyleydi: ‘Çocuk katilini seçin ki, Suriye’nin geri kalanını da yıksın’, ‘Kimyasal Katliam’...

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT