1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Zaman’ın Fransa ve Belçika Nüshaları Kapandı
Zaman’ın Fransa ve Belçika Nüshaları Kapandı

Zaman’ın Fransa ve Belçika Nüshaları Kapandı

Fransa'da yayın yapan Zaman Fransa gazetesi ile Belçika'da yayın yapan Zaman Belçika gazetesi yayınlarına son verdi.

A+A-

Fransa'da yayın yapan ve FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen Zaman Fransa gazetesi ile Belçika'da yayın yapan Zaman Belçika gazetesi yayınlarına son verdi.

Zaman France ve Zaman Fransa isimleriyle Fransızca ve Türkçe yayın yapan haftalık gazetenin yayın kurulu, Türkiye'deki darbe girişimi sonrası ortaya çıkan gergin ortam ve bunun Fransa'ya da yansıması sonrası böyle bir karar almak zorunda kaldıklarını açıkladı. Yazılı açıklamada, 2008 yılından bu yana yayınlanan Zaman France'ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fransa'da hedef alındığı ve Türkiye toplumunun saldırı ve tehditlerine maruz kaldığı ifade edildi. Açıklamada, Zaman France'ın darbe girişimini net bir şekilde kınadığı hatırlatılarak gazetenin darbeye kalkışan FETÖ ile işbirliği yapmakla suçlandığı belirtildi.

BİNLERCE KİŞİ ABONELİĞİNİ İPTAL ETTİRMİŞTİ

"Zaman France'ın macerası sona eriyor" başlığıyla duyurulan kapanışın, Zaman'ın Fransızca ve Türkçe haftalık basılı yayını ve her iki dildeki internet sitesi için de geçerli olduğu duyuruldu.

Yayına 2008 yılında başlayan gazete, özellikle 17-25 Aralık'tan sonra Fransa'da yaşayan Türkiyelilerden büyük tepki çekmiş, binlerce Türkiye vatandaşı aboneliğini iptal etmişti. Aboneliğini iptal etmesine rağmen gazetenin adresine postalandığını belirten çok sayıda Türkiye vatandaşı, gazeteye çağrıda bulunarak uygulamaya son verilmesini istemişti.

ZAMAN BELÇİKA DA KAPANDI

Örgüte yakınlığına bilinen Zaman Belçika da kapandı. 17-25 Aralık'tan sonra bir süre Zaman Benelux olarak yayın yapan gazete, darbe girişiminin ardından internet sitesinin faaliyetlerini sonlandırdı ve siteye girenleri Zaman Fransa'ya yönlendirmeye başladı.

Belçika ve Hollanda'da Felemenkçe yayınlanan Zaman Vandaag gazetesinin de kapanmak üzere olduğu bildiriliyor. Gazetenin Belçika Müdürü Mete Öztürk, Belçika basınına yaptığı açıklamada, yayınlarına son verme ihtimallerinin bulunduğunu söyledi.

 

HABERE YORUM KAT