1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zaman'ın Anketine Göre “AK Parti Bitti”
Zaman'ın Anketine Göre “AK Parti Bitti”

Zaman'ın Anketine Göre “AK Parti Bitti”

Zaman gazetesinde manşette yayınlanan anket AK Parti'nin işini bitirdi! Son ankete göre, AK Parti neredeyse 3 Kasım 2002 seviyelerinde!

A+A-

Şu ana kadar yapılan hiçbir anket AK Parti'yi bu kadar düşük göstermemişti! 

Cihan Veri Toplama Araştırma Servisi'nin anketine göre, yerel seçimlerde ilk tercihlere bakıldığında AK Parti (36,4), CHP (28,8), MHP (20,5), BDP (7,4) oy alıyor. Genel seçim tahminlerine göre, Büyük Birlik Partisi yüzde 4,1, Saadet Partisi yüzde 2 oranında oy alıyor.

İŞTE ZAMAN'DA YER ALAN O HABER VE DETAYLARI:

"Anket verilerine göre kararsız seçmen sayısındaki artış da dikkat çekiyor. Sonuçlara göre, halkın neredeyse yarısı yerel seçimlerde hangi partiye oy vereceği konusunda hâlâ kararsız. Ankete katılanların yüzde 21,5'i hangi partiye oy vereceğini cevapsız bırakıyor. Yüzde 18,7'si ise adaya göre karar vereceğini belirtiyor.

zaman-gazetesine-gore-secim-anketi.jpg

Genel seçimlerde AK Parti eriyor, CHP ve MHP yükselişte

Ankete katılan 3 bin 38 kişiye ‘Bu pazar seçim yapılsa hangi partiye oy verirdiniz?' şeklinde soru yöneltiliyor. Geçerli oyların eşit dağılımı halinde ise partilerin ortaya çıkan net oy oranları şöyle: AK Parti (37,9), CHP (27,4), MHP (18,8) ve BDP (7,8). Bu sonuçlara göre 2011 seçimlerinde yüzde 49,9 oy oranına sahip olan AK Parti'nin yüzde 10 gerilediği görülüyor. CHP ve MHP'de ise yükselme olduğu göze çarpıyor. Kararsızların dağıtılmadığı durumda ham oyların durumu ise şöyle şekilleniyor: AK Parti yüzde 23,4, CHP 17, MHP 11,7'le ilk üç sırada yer alıyor. BDP ise yüzde 4,8'de kalıyor. Kararsızlar yüzde 22,5 ve hangi partiye oy vereceğini söylemek istemeyenlerin ise yüzde 13,8 olması dikkat çekici."

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum