1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zalim Bangladeş Başbakanı Protesto Edildi
Zalim Bangladeş Başbakanı Protesto Edildi

Zalim Bangladeş Başbakanı Protesto Edildi

Bangladeş’te Cemaat-i İslamiye hareketi mensuplarına yönelik haksız tutuklamalar ve uydurma kanunlarla idam ettiren Bangladeş Başbakanı zalim Hasina, İstanbul’da protesto edildi.

13 Mayıs 2011 Cuma 10:05A+A-

Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi için İstanbul'da bulunan Bangladeş Başbakanına yönelik eylemi Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversiteler Komisyonu organize etti ve protesto gösterisine çok sayıda kişi katıldı. Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan AGD üniversiteler komisyon başkanı; "Her zaman mazlûmların yanında zalimlerin karşısında olacağız" dedi.

Bangladeş yönetiminin hiçbir haklı hukuki ve insani dayanağı olmadan, yaklaşık 40 yıl önce meydana gelen olayları bahane ederek, ülkenin en büyük ve önde gelen siyasi hareketlerinden olan Cemaat-i İslami'ye karşı vicdanların kabul etmediği ve evrensel insan haklarını hiçe sayan pervasızca zulüm hareketini bir yıldan fazla bir süredir devam ettirdiğini dile getiren Üniversiteliler; "Cemaat-i İslami'nin lideri ve önde gelen yöneticileri ağır şartlar altında hapse atılmış veya evlerinde devamlı gözetim altında tutulmaktadır. Bangladeş yönetiminin hiçbir hukuk kuralına uymayan tamamen siyasi rakiplerin sindirilmesi amacını güden ve insanlık şerefine yakışmayan bu zulümlerini lanetliyoruz. Zalim Bangladeş yönetiminin bu şiddet ve baskı politikalarına göz yuman uluslararası sistemin aktörlerini de kınıyoruz" dediler.

 "Yüzlerce yıl boyunca insanlığın saadet ve huzur içerisinde yaşadığı İslam medeniyetini tesis eden ecdadın şuurlu evlatları olarak dünyanın her neresinde olursa olsun haksızlıklara, zulümlere karşı durmayı mazlum ve mağdurların yanında olmayı bir görev bildiklerini" söyleyen AGD'liler şöyle devam ettiler; "Bu şuuru taşıyan Anadolu Gençliği olarak mazlum Bangladeşli kardeşlerimizin yanındayız. Onlara yapılan bu zulüm bizleri de en derin şekilde etkilemektedir. Buradan Anadolu gençliği olarak Bangladeş yönetimini ve kendisi de bir zamanlar mağdur duruma düştüğünde yanında olduğumuz Başbakan Hasina'yı sağduyuya, hukuka, evrensel insan haklarına saygı göstermeye ve yapılan zulümleri derhal durdurmaya davet ediyoruz. Halklarına zulüm eden diktatör rejimlerin teker teker yıkıldığı şu dönemde, bu baskı ve şiddet politikalarının devam etmesi durumunda sıra muhakkak ki Bangladeş'e ve onun dikta rejimine gelecektir."

Türkiye Cumhuriyeti hükümetine de tarihi sorumluluğunun bilincine vararak bu mazlûm coğrafyada yaşanan zulümlerin durdurulması için harekete geçme çağrısında bulunduklarını söyleyen üniversite öğrencileri; "Biz Anadolu gençliği, dost ve kardeş Bangladeş de mazlûmlara yönelik uygulanmakta olan bu zulüm politikalarının sona ermesi için yapılacak çalışmaların takipçisi olacağız ve bir defa daha yeniliyoruz ki, Bangladeş de kardeşlerimize yapılan şiddet ve zulüm asla unutulmayacak, unutturulmayacaktır" dediler.

ABDULLAH R. AYDIN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT