1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Yüzlerce PKK'lı Sincar'a Gidiyor
Yüzlerce PKK'lı Sincar'a Gidiyor

Yüzlerce PKK'lı Sincar'a Gidiyor

Kandil Dağı'ndan yüzlerce PKK'lı, otobüslerle Irak’ta IŞİD’in eline geçen Musul'a bağlı Sincar bölgesine gönderildi. YPG güçleri de Sincar'ın IŞİD'den geri alınması için peşmergeye destek veriyor.

A+A-

Doğan Haber Ajansı’na göre, IŞİD'in Sincar’ı almasından sonra KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan'ın talimatıyla gönderilen yüzlerce PKK'lının Sincar’a ulaşabilmesi için peşmergeler bir koridor oluşturdu.

PKK'lılar bu koridordan Sincar’a geçip IŞİD'e karşı savaşacak.

Sabah saatlerinden itibaren Irak Kürdistan Bölgesi'nin İran ve Türkiye sınır kesimlerindeki PKK kamplarında bulunan yüzlerce PKK'lı otobüslerle Şengal bölgesine gönderildi.

Karayılan Pazartesi günü yaptığı açıklamada PKK’nın Sincar’da IŞİD karşı savaşa müdahil olacağını ve bölgede kalıcı olabileceğini açıklamıştı.

3 Ağustos Pazar günü IŞİD ile peşmerge arasında Musul Barajı’nın kuzeyinde Dicle Nehri kıyısındaki Zumer'de şiddetli çatışmalar olurken PYD'ye bağlı YPG güçleri Suriye'den Irak'a geçip Kürt Bölgesi’nde peşmerge ile beraber IŞİD'e karşı savaşmaya başladı.

Aynı gün içinde IŞİD'den kaçan 500 civarında peşmerge de Suriye'ye geçerek PYD'ye sığındı. PYD'nin koruması altında hâlâ Esed güçlerinin büyük oranda denetiminde olan Haseke'ye götürüldüler. Daha sonra bu peşmergeler yine PYD korumasında yeniden Irak Kürt Bölgesi’ne döndüler.

PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleri ise hâlâ Kürt bölgesinde ve peşmerge ile beraber Zumer, Rebia ve Sincar yakınlarında üç ayrı noktada IŞİD'e karşı savaşıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve DHA

 

HABERE YORUM KAT