1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yüzlerce Kilo Uyuşturucuyu Alay’da Tuttular
Yüzlerce Kilo Uyuşturucuyu Alay’da Tuttular

Yüzlerce Kilo Uyuşturucuyu Alay’da Tuttular

'VIP sevkiyat'ın üstünü örtmek için, bir gün sonra görevlendirme yazısı düzenleyen Albay'ın yüzlerce kg esrar, kokain ve eroini yetkili mercilere bildirilmeden komutanlıkta tuttuğu ortaya çıktı.

A+A-

Başkale hakimi ve savcısının kaçak uyuşturucuyla yakalandığı skandalın patlak vermesinin ardından, Van Jandarma Alay Komutanlığı'ndan pis kokular gelmeye başladı. 'VIP sevkiyat'ın üstünü örtmek için, bir gün sonra görevlendirme yazısı düzenleyen Albay'ın yüzlerce kg esrar, kokain ve eroini yetkili mercilere bildirilmeden komutanlıkta tuttuğu ortaya çıktı.

ALİ KUŞ / YENİ ŞAFAK

Bir askerin hayatını kaybettiği uyuşturucu skandalının yaşanmasının nedeni olarak skandal ötesi bir iddia öne sürülüyor. Kırşehir'de deşifre edilen uyuşturucu sevkiyatının üstünü örmek için akşam Hakim E.B. ve Cumhuriyet Savcısı V.Ç.'nin içinde yer aldığı görevlendirme bildirisi gönderen Albay N.A.'nın komutanı olduğu Van İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda yetkili mercilere bildirilmeyen yüzlerce kilo uyuşturucu bulunduğu belirtiliyor.

AMİRLERİNİ YANILTTILAR

İran üzerinden yapılan uyuşturucu kaçakçlığının geçiş yolu olan Van'da, eldeki uyuşturucuların bir kısmı sahte operasyonlarla bulunmuş gibi gösterildiği ve amirlerin yanıltıldığı ifade ediliyor. Askerlerin bir kısmının da bu uyuşturucuya ulaşabildikleri ve kullandıkları belirtiliyor. Başkale'de 8 Ocak'ta yaşanan 1 askerin hayatını kaybettiği olayın da bu şekilde meydana geldiği kaydediliyor.

SAVCILIK OLAYA EL KOYDU

Komaya giren diğer askerler, Başkale Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalelerin ardından helikopterle Van Dursun Odabaşı Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Kırşehir'de deşifre olan uyuşturucu sevkiyatının ardından, hakim ve savcının araçta olmaması gerektiği bilgisini veren Başkale Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. Olayın ilk gün yansıyan haberlerde Başkale ilçesine bağlı Albayrak 3. Hudut Piyade Birliği'nde meydana geldiği şeklinde yansırken asıl yerin Başkale İlçe Jandarma Komutanlığı olduğu belirtiliyor.

Uyuşturucuyu nereden aldılar?

Hayatını kaybeden Jandarma Er Fatih Erten, Konya'da yapılan cenaze töreninin ardından ailesinin göz yaşları arasında toprağa verilirken, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ise konu ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı'nın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Hayatını kaybeden Jandarma Er Fatih Erten'le E.Ç. ve G.K. isimli askerlerin de komaya girdiği belirtilen önergede şu sorular yer aldı: 'Jandarma Er Erten'in ölüm sebebi nedir? Erten ve diğer askerlerin uyuşturucu kullandıkları doğru mudur? Askerler uyuşturucuyu nasıl temin etmişlerdir? Soruşturma hangi aşamadadır?'

Zehirlendi denilen askerin ölüm nedeni ne?

Hakim E.B., Cumhuriyet Savcısı V.Ç. ve Van İl Jandarma Alay Komutanı Albay N.A.'nın da içinde yer aldığı uyuşturucu sevkiyatının çıkış noktası olan Başkale ilçesinde, olayın yaşandığı 8 Ocak günü başka bir skandalın daha meydana geldiği ortaya çıktı. Başkale İlçe Jandarma Komutanlığı'nda vatani görevini yapan 3 asker, 8 Ocak'ta uyuşturucu komasına girdi. Diyarbakır nüfusuna kayıtlı G.K. (23), İzmir nüfusuna kayıtlı E.Ç. (21) ve Konya nüfusuna kayıtlı Fatih Erten'in (23) komaya girdiği fark eden yetkililer kar ve tipi olmasından dolayı acil olarak askeri helikopter istedi. Askeri helikopterin gelmesiyle komadaki askerler Başkale Devlet Hastanesi'ne getirildi. Hastanede Fatih Erten'in hayatını kaybettiği belirlendi.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT