1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Yüzbinler Cuma Namazında Meydanlardaydı
Yüzbinler Cuma Namazında Meydanlardaydı

Yüzbinler Cuma Namazında Meydanlardaydı

Mısır'da darbe karşıtı yüzbinlerce kişi "Darbeyi Yıkma Cuma"sı ilan ettikleri günde meydanlara indi.

A+A-

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından darbe karşıtı gösteriler hız kesmeden devam etti.

Darbe süreci öncesinde Rabiatül Adeviyyye Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için toplanan yüzbinlerin gösterileri 40 gündür sürüyor.

Mısırlı darbe karşıtları, cuma gününü "Darbeyi Yıkma Cuması" ilan ettiler ve Kahire'nin 28 ayrı camisinden cuma namazı sonrası gösteri yapılan alanlara doğru yürüyüşe geçtiler. 

Son bir ay içerisinde yapılan gösteriler ile Ramazan Bayramı kutlamaları, Mısır'ın en büyük gösterileri olarak değerlendiriliyor. 

Meydanlara inen gösterici sayısı her geçen gün artarken, Mısır hükümetinin "Gösterileri dağıtırız" tehdidi, meydanlara gösterici akışını engelleyemedi. 

Rabia El Adeviyye Meydanı'nda dün toplanan yüzbinlerce kişi Sina'dan gelen Bedevi Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileri ile coştu. 

Kahire Üniversitesi önünde bulunan Nahda Meydanı'nda ise Giza bölgesinden gelen göstericilerin protestoları sürüyor. 

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de de her cuma olduğu gibi gösteriler El Kornej ve Kaid El İbrahim Cami önünde gerçekleşiyor. 

Askeri darbeyi kınayan ve darbe yönetimi gitmeden evlerine gitmeyeceklerini söyleyen İskenderiyelilere, Mursi fotoğrafları taşıyan balıkçı tekneleri de destek veriyor. 

Öte yandan, Feyyum kentinde darbe karşıtı gösteriler yapanlara Baltacı adı verilen suç gruplarının saldırısı sonucu 28 kişi yaralandı.

İhvan Sözcüsü Cihad El Haddad'dan alınan bilgiye göre, göstericilere taş ve sopalar ile saldıran suç grupları zaman zaman tüfek ve tabanca da kullandı. 

Sina Yarımadası'nın en büyük kenti olan El Ariş'te gösteri yapan Bedevi kabileleri, 1000 araçlık konvoy ile Ariş ve Refah kentleri arasında gövde gösterisi yaptı. 

El Ariş halkı, Mısır'ın bayram boyunca Refah sınır kapısını kapalı tutmasını da protesto etti. 

AA Muhabirinin telefon ile görüştüğü Ebu Ömer isimli bölge sakini, "Darbe yönetimine burada büyük bir tepki var. Gazze'deki kardeşlerimizi bayram günü Gazze kentine hapsettiler. Biz onlar ile bayramlaşacaktık, Filistinliler El Ariş'e gelecek ve beraber bayram geçirecektik. Mısır yönetiminin bu yaptığı zulümdür" dedi. 

Kanal boyundaki İsmailiye, Süveyş ve Port Said kentlerinde binlerce kişi darbeye karşı gösterilere katıldı. Yüz binlerce kişinin alanları doldurduğu diğer kentler ise Asvan, Asyut, Beni Süef, Dimyat, Mansura, Marsa Matruh ve Şarkıye. 

AA

darbeyi_yikma_cumasi-20130810-01.jpg

darbeyi_yikma_cumasi-20130810-02.jpg

darbeyi_yikma_cumasi-20130810-03.jpg

darbeyi_yikma_cumasi-20130810-04.jpg

darbeyi_yikma_cumasi-20130810-05.jpg

darbeyi_yikma_cumasi-20130810-06.jpg

darbeyi_yikma_cumasi-20130810-07.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum