Yüz İhalede Milyarlık Vurgun

16.02.2012 10:36
Yüz İhalede Milyarlık Vurgun
Kamu ihalelerindeki usulsüzlükleri soruşturmakla görevli KİK'e yapılan baskınla ortaya çıkan yolsuzluk çığ gibi büyüyor.

100 ihalede 1 milyarlık vurgun tesbit edildi.

ARZU YILDIZ'ın haberi:

Kamu bünyesinde yapılan ihalelerde usulsüzlük itirazlarını değerlendirip, araştırmakla görevli Kamu İhale Kurumu’nda (KİK) 1 milyar liralık yolsuzluk yapıldığı, 100 ihalenin de usulsüz bir şekilde alındığı belirlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce üç gün önce gerçekleştirilen operasyonlarda KİK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya’nın da aralarında bulunduğu çoğu işadamı 23 kişi “ihaleye fesat karıştırmak”, “rüşvet almak ve vermek” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Sorgusu sırasında kalp krizi geçiren Kaya’nın Ankara Numune Hastanesi’ndeki tedavisi sürerken, polis dün MASS Holding yetkililerini sorguladı. Şüphelilere ortalama 500 soru yöneltildiği, ifadenin toplamda 1500 sayfayı bulacağı bildirildi.

Usulsüz ihale sayısı 100’e çıktı

İncelemeler sonucunda işadamlarının, KİK raportörlerine yüksek paraların yanında aralarında takım elbise, saat ve cep telefonunun da yer aldığı hediyeler verdikleri ortaya çıktı. Polis, ihalelerde usulsüz yaptığı belirtilen Nursoy Holding’in sahibi Orhan Nurdoğan ile Fermak A.Ş’den Ferit Rızvanoğlu’nun yakalanması için çalışmalar yürütüyor. İki iş adamının şu an Türkiye sınırları içinde olduğu ifade ediliyor.

Savcılığa ihbar yağıyor

Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Büyükabacı tarafından yürütülen soruşturmada, hem Emniyet’e hem de Savcılığa yüzlerce ihbar telefonu geldiği öğrenildi. Arayan şahısların ihalelerde yolsuzluk yapıldığına dair bilgi ve belgeleri yetkililerle paylaştığı, Savcılığın gelen ihbarlarla ilgili inceleme başlattığı bildirildi. TARAF

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim