1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Yüz Binlerce Müslüman Arafat'a Çıkıyor!
Yüz Binlerce Müslüman Arafata Çıkıyor!

Yüz Binlerce Müslüman Arafat'a Çıkıyor!

3 milyondan fazla Müslüman hac farizasının önemli durağı Arafat'a çıkıyor.

A+A-

Mekke'de 3 milyonu aşkın Müslüman sabahın erken saatlerinden itibaren ihrama girerek Arafat'a çıkmadan önce geceyi Mina'da geçirmek üzere yollara düştü. Otobüslerle Mina'ya hareket eden hacı adayları her ülke için ayrı ayrı belirlenmiş yol güzergahlarından Mina'ya ulaştı. 

Hacılar Arafat'a otobüslerle taşınırken bazı ülkelerin hacı adayları da trafik yoğunluğu nedeniyle raylı sistemle bölgeye ulaştırıldı. Mekke'ye yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Mina ve Arafat'a kimi hacı adayları da yaya olarak gitti. 

Arife günü (Perşembe) saat 12.15'te (TSİ) Arafat'ta vakfe duası yapacak hacı adayları öğle ile ikindi namazlarını öğlenin vaktinde kılarak (cem-i takdîm) cem edecekler. Daha sonra akşam vakti Müzdelife'ye hareket edecek olan hacı adayları burada da akşam ve yatsı namazlarını yatsının vaktinde (cem-i tehir) kılacaklar. Yüz binlerce hacı adayı namaz sonrasında da haccın vaciplerinden Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra Mina'ya hareket edecek.

Müzdelife'de şeytana atılacak taşları toplayarak Mina'da kalınacak çadırlara gidecek olan hacı adayları, şeytan taşlamak üzere ''Cemerat'' alanına hareket edecek. Hacı adayları Kurban Bayramı'nın birinci ile dördüncü günleri arasında Cemarat'taki ''büyük şeytan'' tabir edilen Akabe Cemresi ile ''orta şeytan'' olarak adlandırılan Orta Cemre ve ''küçük şeytan'' olarak tabir edilen Küçük Cemre'ye taş atacak.

Hacılar bayramın birinci günü Büyük Cemre'ye 7, ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde ise her 3 cemreye yedişer adet olmak üzere günlük 21 taş atarak, haccın önemli görevlerinden birini yerine getirecek.  Hastalık, yaşlılık ve sakatlık gibi mazeretlerle taşları bizzat kendisi atamayacak durumda olanlar vekalet vererek taşları başkasına attırabilecek. Ayrıca yaşanan yoğunluktan veya çeşitli mazeretlerden dolayı vaktinde atılamayan taşlar da bayramın dördüncü günü güneş batıncaya kadar atabilecek.

Öte yandan Diyanet Mekke Hastanesinde yatarak tedavi gören Türkiyeli hacı adayları da helikopter ve ambulanslarla Arafat'ta kurulan tıp merkezine sevk edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı herhangi bir izdiham yaşanmaması için şeytan taşlamanın önerilen vakitlerde yapılması konusunda hacı adaylarını uyardı.

Suudi Hükümeti Güvenlik Önlemlerini Artırdı

Şeytan taşlama alanında hacı adaylarına yönelik uyarılarda bulunan Suudi hükümeti ise bu yıl da alanda özel olarak oluşturulan 10 binden fazla ekibin hazır bulunacağını bildirdi. 

Suudi Arabistan makamları ülkeye gelen hacı adayları için 25 bin 700 kişilik sivil savunma ekibinin görev başında olduğunu açıklarken, çalışmalarda 6 bin 600 araç ve 19 helikopterin kullanılacağını kaydetti.

Suudi Sağlık Bakanlığı ise hac mevsiminde görev yapmak üzere 200 bin kişiyi görevlendirdi. 320 kişilik özel sağlık ekibi ile 80 tam teçhizatlı ambulans ve 95 mini ambulans da takviye olarak görev yapacak. 

Cidde'de 280 kişilik tam teçhizatlı Kral Fahd Hastanesi de acil durumlar için hazır hale getirildi.

Mahşer Provası

Hacda Müslümanlar, adeta ölüm ve ötesi hayatın bir provasını gerçekleştirir. Statüleri ne olursa olsun, bütün Müslümanlar aynı kıyafetler içinde, kardeşliklerini ve Allah'ın huzurunda eşit olduklarını gösteriyor bedenleriyle. İhramla ölümü tadarlar, Arafat'ta diriliş ve mahşeri yaşarlar ve bu ruh ile Allah'ın huzuruna çıkarlar. Hem 'ölmeden önce ölme' bilincini, hem de manevi dirilişi kazanmaya çalışırlar. Böylece onlar, önemli bir irade egzersizi yapmak suretiyle ilahi iradeye boyun eğmeye hazır olduklarını kendilerine telkin ederler. AA

 

HABERE YORUM KAT