1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistanlı Eski Bakandan İtiraf Kitabı
Yunanistanlı Eski Bakandan İtiraf Kitabı

Yunanistanlı Eski Bakandan İtiraf Kitabı

Yunanistan eski Başbakan yardımcısı Pangalos "Paraları Hep Birlikte Yedik" adlı bir kitap yayımladı.

A+A-

Dijital olarak yayınlanan kitapta, ülkenin 350 milyar Euro’luk borcunun oluşmasında siyasetçilerin yanı sıra, halkın da sorumluluğu ve suçu bulunduğunu savunan Pangalos, “Bu borcun 20 milyar Euro’luk bölümü, sadece alınan rüşvetlerden ve yapılan yolsuzluklardan meydana geliyor” dedi. On binlerce Yunanlı da, kitabın internetteki sitesine girerek görüş beyan etti.

Yüksek maaşların suçu

Geri kalan 330 milyar Euro’nun devlet sektöründe skandal derecesinde ödenen yüksek maaşlardan kaynaklandığını savunan Pangalos, kitabında şu ifadelere yer verdi: “Gerçek olmayan ekstra mesailerden, gereksiz devlet dairesi harcamalarından, devlet memurlarına ödenen çok yüksek kıdem tazminatları ile imtiyazın da ötesinde ek ödeneklerin de bu borçta suçu var. Vergi kaçakçılığı için 4-4-2 sistemi var. Yani vergi mükellefi ödemesi gereken 10 Euro’dan 4’ünü ödemiyor, 4 Euro vergi müfettişlerinin cebine gidiyor. Devlet kasasına sadece 2 Euro giriyor.”

Hürriyet'in haberine göre Yunan Devlet demiryolları için “Yolcuları gidecekleri yere dörder dörder limusinlerle taşısak devlete maliyeti daha düşük olacaktı” diyen Pangalos, 175 sayfalık kitabının son bölümünü vatandaşların kendisine mailler ile ihbar ettiği rüşvet ile yolsuzluklara ayırdı.

HABERE YORUM KAT