1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan'da Polis ile Göstericiler Arasında Gerginlik
Yunanistan'da Polis ile Göstericiler Arasında Gerginlik

Yunanistan'da Polis ile Göstericiler Arasında Gerginlik

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, polis kurşunu ile yaşamını yitiren 16 yaşındaki Aleksandros Grigoropulos'un ölümünün 7. yılı dolayısıyla düzenlenen yürüyüşlerde polis ile göstericiler arasında gerginlik yaşandı.

A+A-

Atina'da, çeşitli öğrenci dernekleri ve sol grupların düzenlediği yürüyüşler sırasında, kendilerini iktidar karşıtı “anarşistler” olarak adlandıran yüzleri maskeli kişilerden oluşan gruplar, polise taş ve molotofkokteyli attı.

Polis, Stadiyu Caddesi'nde bir sigara bayisini ve çöp bidonlarını ateşe vererek polis araçlarına molotofkokteyli atan grubu dağıtmak için ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Yürüyüşlerin sona ermesinin ardından Eksarhia semtinde toplanarak yollara barikat kuran ve çevrede park hâlindeki araçları ve iş yerlerini ateşe veren göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı.

Başkent Atina’da, gece saatlerine kadar süren olaylarda polisin 25’in üzerinde eylemciyi gözaltına aldığı, bunlardan ikisinin tutuklandığı bildirildi.

Atina’da, Aleksandros Grigoropulos isimli öğrenci, 6 Aralık 2008 tarihinde iki polis memurunun açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetmişti. Grigoropulos’un ölümü üzerine Atina'da alevlenen isyanlar iki hafta sürmüş, kentte hayatı felce uğratmıştı.

Grigoropulos'a kasıtlı olarak ateş ettiği belirlenen polislerden biri müebbet, diğeri de 10 yıl hapis cezası almıştı.

yunanistan-(1).jpg

yunanistan-(2).jpg

yunanistan-(3).jpg

yunanistan-(4).jpg

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT