1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan'da Olağanüstü Hâl Talebi
Yunanistan'da Olağanüstü Hâl Talebi

Yunanistan'da Olağanüstü Hâl Talebi

Yunanistan'ın Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos, adada yaşanan yoğun göç akınından dolayı olağanüstü hâl ilan edilmesi konusunda talepte bulundu.

A+A-

Galinos, geçici hükûmette Vatandaşı Koruma Bakanı görevine getirilen Antonis Makrodimitris'e gönderdiği mektubunda, adada, sayılarının 10 binin üzerinde olan sığınmacılar nedeniyle olası salgın hastalık vakalarının önlenmesi, kamu ve özel mülkiyetin korunabilmesi amacıyla olağanüstü hâl ilan edilmesini istedi.

Şu an için adada 10 binin üzerinde sığınmacı bulunduğunu belirten Galinos: "Çoğu sığınmacı liman bölgesinde çadırlarda barınıyor. Hijyen konusunda herhangi bir önlem alınmadan bu kadar çok kişinin aynı yerde barınması, kısa bir süre sonra kontrol altına almakta güçlük çekeceğimiz sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor." ifadelerini kullandı.

"Yaşanan Kriz Yönetilemiyor"

Ada halkının bu durumdan çok rahatsız olduğunu söyleyen Galinos, yaşanan krizi yönetmekte yetersiz kalmanın sosyal bir patlama yaşanmasına yol açacağı uyarısında bulundu. Galinos, ada halkının hayatının normale dönmesi için devletten tüm olanaklarıyla duruma müdahale etmesini istedi.

Sisam, İstanköy, Sömbeki, Sakız ve Midilli adaları, Yunanistan aracılığıyla AB'de mülteci olmayı amaçlayanların öncelikli hedefi konumunda bulunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamaya göre, yıl başından bu yana Avrupa'ya kaçak yollarla giren kişi sayısı 224 bine ulaştı, bu yıl deniz yoluyla Yunanistan'a gelen göçmen sayısı ise 124 bini buldu. Sadece temmuz ayında 50 bin göçmen Yunanistan'a giriş yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT