1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan’da Darbeci Partiye Operasyon
Yunanistan’da Darbeci Partiye Operasyon

Yunanistan’da Darbeci Partiye Operasyon

Yunanistan'da polis, hükümeti 'kaos' ve 'Özel Kuvvetler Birliği'nin muhtırası ile tehdit eden ırkçı Altın Şafak Partisi'ne operasyon yaptı.

A+A-

Yunanistan'da, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'ne yakın 'Özel Kuvvetler Birliği'nin bir internet sitesinden hükümeti istifaya çağırmasıyla başlayan gerilim sürüyor. Polis, Altın Şafak Partisi yöneticilerine karşı operasyon başlattı.

Altın Şafak Partisi'nin Genel Başkanı Nikos Mihaloliakos, partisinin bir suç örgütü gibi hareket ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Pek çok parti üyesinin daha gözaltına alınması bekleniyor. Yüksek Mahkeme savcısı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında Altın Şafak'ın çeşitli suçlara karıştığının belirlenmesi üzerine, savcılık kararıyla Altın Şafak Partisi lideri Nikos Mihaloliakos ve Milletvekili İlias Kassidiaris, dün sabah erken saatlerde terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Yunan polisinden yapılan açıklamada, toplam 35 kişi için gözaltı emri çıkarıldığı belirtildi.

18 MİLLETVEKİLİ VAR

Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin adı son zamanlarda şiddet olayları ve özellikle göçmenlere karşı saldırılarda geçiyor. Partinin destekçileri birbirlerini Nazi selamı vererek selamlıyor ancak Neonazi olarak nitelendirilmeyi kabul etmiyorlar. Mihaloliakos da daha önce yaptığı açıklamalarda Yahudi soykırımını kabul etmediğini bildirmişti.

Yunanistan ekonomik krizle mücadele kapsamında sıkı tasarruf önlemleri uygulamaya başladığından bu yana partinin popülaritesi de büyük artış kaydetti. 2012 seçimlerinde yüzde 7 oranında oy alan Altın Şafak Partisi'nin, 300 sandalyelik Yunan Meclisi'nde 18 milletvekili bulunuyor.

BAKAN ŞİKAYET ETTİ

Geçen hafta rap şarkıcısı Pavlos Fyssas'ın Altın Şafak Partisi üyesi olduğunu iddia eden biri tarafından öldürülmesinin ardından ülkede aşırı sağa karşı protesto gösterileri düzenlenmişti. Kamu Düzeni Bakanı Nikos Dendias, olay sonrası Yüksek Mahkeme'ye gönderdiği bir raporda, Altın Şafak'ın faaliyetlerinin Yunan ceza kanununun 187'inci maddesi uyarınca suç örgütü faaliyetleri kapsamında değerlendirilerek anayasaya göre gerekli işlemin başlatılmasını istemişti.

Yüksek mahkeme gece yarısı toplandı

Ordu içinde Altın Şafak Partisi'ne üye unsurların denetimindeki 'Özel Kuvvetler Birliği' geçtiğimiz gün bir bildiri yayınlayarak hükümeti istifaya çağırdı. Bunun üzerine Yunanistan Yüksek Mahkemesi acilen toplanarak, 'muhtıra'yı görüştü. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, Yunan ordusunun demokrasiye bağlı olduğunu belirterek, yerde gerekenin yapılacağını söyledi.

Birçok kez tehdit etti

Altın Şafak lideri Mihaliolakos, parlamentodaki 18 milletvekilinin toplu istifa etmesi, 15 bölgede yeniden seçime gidilmesi ve aynı taktiğin her ay tekrarlanması şantajı yapmıştı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT