1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan ve İsrail Ortak Kabine Kuruyor
Yunanistan ve İsrail Ortak Kabine Kuruyor

Yunanistan ve İsrail Ortak Kabine Kuruyor

Mavi Marmara krizinin ardından Yunanistan ve Rum Kesimi ile çok yakın ilişkiler kurmaya başlayan işgalci İsrail, bu yöndeki adımlarına yenilerini ekliyor.

12 Ocak 2011 Çarşamba 13:05A+A-

Yunanistan ve İsrail arasında "ortak bakanlar kurulu" oluşturuluyor, ilk toplantı iki ay içinde...

Atina Haber Ajansı, Yunanistan ve İsrail başbakanları arasındaki son telefon görüşmesinde iki ülke arasında bir "ortak bakanlar kurulu" kurulmasının kararlaştırdığını bildirdi.

Yunanistan ve Siyonist İsrail başbakanları liderliğinde toplanacak olan ve bakanların hazır bulunacağı kurulun hedefinin, Yunanistan-İsrail işbirliğinin belirli alanlarda derinleştirilmesi olduğuna dikkat çekildi.

Yunanistan - İsrail "ortak bakanlar kurulu" ilk toplantısını iki ay içinde yapacak.

To Vima gazetesi de bir süre önce Türkiye ile benimsenen ortak bakanlar kurulu modelinin İsrail ile ilişkilerde de geliştirilmekte olduğunu yazmıştı.

Gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Druças'ın, Kudüs'e yaptığı ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüştüğünü, bu temaslardan ortaya çıktığı üzere iki hükümetin ortak bakanlar kurulu kararına vardıkları yorumunu yapmıştı.

Söz konusu modelin, Yunanistan-İsrail işbirliğinin turizm, enerji, savunma ve güvenlik konularında hızla ilerlemesi için en iyi yol olarak görüldüğü değerlendirmesinde de bulunulan haberde, oluşumun, Ankara ile kurulan Yüksek İşbirliği Konseyi'nden daha küçük olacağı belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT