1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan IMF ve ECB'ye Borç Ödedi
Yunanistan IMF ve ECB'ye Borç Ödedi

Yunanistan IMF ve ECB'ye Borç Ödedi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan'ın yaklaşık 2 milyar avro değerindeki gecikmiş borçlarını ödediğini açıkladı.

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan'ın yaklaşık 2 milyar avro değerindeki gecikmiş borçlarını ödediğini açıkladı.

IMF Basın Sözcüsü Gerry Rice, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın vadesi 30 Haziran ve 13 Temmuz'da dolan 2 milyar avro civarındaki borçlarını ödediğini bildirdi.

"Yunanistan'ın toplamda yaklaşık 2 milyar avro değerindeki gecikmiş borçlarını bugün ödediğini onaylayabilirim. Böylece, Yunanistan'ın IMF'ye gecikmiş borcu kalmadı." ifadelerine yer verilen açıklamada, IMF'nin ülkenin finansal istikrar ve büyümeye geri dönmesi için yardıma hazır olduğu vurgulandı.

Yunanistan, içinde bulunduğu malî krizden ötürü IMF'ye borçlarını ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak tarihe geçmişti.

Avrupa Merkez Bankası’na da Ödeme Yapılmaya Başlandı

Ayrıca, uluslararası basında yer alan haberlere göre, Yunanistan Maliye Bakanlığı yetkilileri, ülkenin Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) olan yaklaşık 4,2 milyar avroluk borcunu da ödemeye başladığını duyurdu.

Yunanistan'ın söz konusu ödemeleri, Avro Grubu'nun 16 Temmuz Perşembe günü onayladığı 7 milyar avroluk "köprü kredi" ile gerçekleştirdiği belirtildi.

ECB: Yunanistan Ödeme Yaptı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da Yunanistan'ın bankaya olan borcunu geri ödemesiyle ilgili kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada: "ECB, geri ödeme yapıldığını onaylıyor." ifadesi kullanıldı.

Ödemenin miktarına ilişkin bilgi verilemezken, ülkenin ECB'ye yaklaşık 4,2 milyar avro ödediği tahmin ediliyor.

Öte yandan, Yunanistan'ın IMF ile ECB'ye ödemelerini Avro Grubu'nun 16 Temmuz Perşembe günü onayladığı 7 milyar avroluk "köprü kredi" ile gerçekleştiren Yunanistan, üçüncü kurtarma paketine göre, AB'den 3 yıl içinde 86 milyar avroluk finansman alacak.

Bu miktarın 53,5 milyar avroluk kredi kısmı 3 sene içinde taksitlerle ülkeye verilecek. 35 milyar avroluk hibe kısmı ise kalkınma için kullanılacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT