Yunanistan, Avrupa’yı IŞİD’le Tehdit Etti

10.03.2015 10:47
Yunanistan, Avrupa’yı IŞİD’le Tehdit Etti
Yunanistan Savunma Bakanı, ülkesinin ekonomik krizine çare bulunmazsa, ülkedeki kaçakların Avrupa başkentlerine gitmelerine izin vereceklerini söyledi. Bakan'dan, kaçaklar arasında IŞİD destekçilerinin olabileceği uyarısı da geldi.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'tan, Avrupa Birliği’ne tehdit gibi sözler geldi.

Kammenos, eğer kredi verenlerle mevcut krize bir çözüm bulunamazsa, ülkedeki kaçakların Avrupa'ya geçişlerine izin vereceklerini belirtti.

Kammenos, “Eğer Avrupa Birliği, Yunanistan'a darbe vurursa bilmeliler ki, Dublin anlaşmasını hemen askıya alırız ve kaçaklar belgelerini ve kimliklerini alarak Berlin'e gidebilirler. Kaçaklardan bazıları IŞİD'i destekliyor da olabilir, bu Avrupa'nın sorumluluğu olur” dedi.

Avrupa’ya bu sert çıkışı yapan Kammenos, aynı zamanda Syriza ile koalisyonu oluşturan Bağımsız Yunanlar Partisi’nin lideri. Benzer açıklamalar daha önce de Yunan yetkililer tarafından dile getirilmişti.

Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Riga'daki Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısında, eğer Yunan ekonomisi çökerse “İslamcı militanların Avrupa'ya akın edebileceğini” belirtmişti.

Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Yannis Panousis de, “Kaçakların Yunanistan'dan ayrılabilmesi için Schengen anlaşması belki de Atina tarafından askıya alınmalı” demişti.

Koalisyonun küçük ortağından farklı düşünen Syriza ise, kaçakların durumunun düzeltilmesinden yana. Plan, kaçakların tutulduğu merkezlerin kapatılması ve terk edilmiş otellere yerleştirme şeklinde.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim