1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunan Polisi, Göçmenlere Yangın Söndürücü İle Saldırdı
Yunan Polisi, Göçmenlere Yangın Söndürücü İle Saldırdı

Yunan Polisi, Göçmenlere Yangın Söndürücü İle Saldırdı

Polis saldırısına uğrayan göçmenler, İstanköy adasında bulunan kampa giriş yapmak için sıra bekliyordu.

A+A-

Yunanistan'ın İstanköy (Kos) adasındaki polis, bir futbol sahasına kurulan kampa girmek için kayıt sırası bekleyen göçmenlere, yangın söndürücü ve coplarla saldırdı. 

Futbol sahasındaki kampa alınmak için sıra bekleyen yüzlerce göçmen, haftalardır adadaki park ve kumsallarda konaklıyordu. Güneşin altında saatlerce bekleyen göçmenlerin duruma tepki göstermesinin üzerine başlayan saldırıda birçok kişi yaralandı. 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), dün yaptığı açıklamayla Sakız, Midilli ve İstanköy'de (Kos) yaşanan göçmen krizinin utanç verici boyutlara gelerek kaosa döndüğünü belirtti. 

kos-adasinda-gocmen-isyani-7589524_4256_m.jpg

Yunanistan'a yeni gelenlerin Suriye, Irak ve Afganistan savaşlarından kaçan mülteciler olduğuna dikkat çeken UNHCR'ın Avrupa Müdürü Vincent Cochetel, yaptığı basın toplantısında özellikle Midilli, Sakız ve İstanköy'deki  koşulları "tamamen yetersiz"diye tanımlarken Avrupa Birliği'ni (AB) duruma müdahale etmeye çağırdı.

kos-adasinda-gocmen-isyani-7589524_7745_m.jpg

Yılbaşından bu yana Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaşan göçmen sayısı 124 bini buldu. Sadece Temmuz ayında 50 bin göçmenin ülkeye geldiği, bu yıl Yunanistan'a gelen göçmen sayısının geçen yıla kıyasla yüzde 750 arttığı öğrenildi. 

migrants-greece.jpg

Ayvalık karşısındaki Midilli, Çeşme karşısındaki Sakız ve Bodrum'dan gidilebilen İstanköy adaları, göçmenlerin Avrupa'ya kaçabilmek için Türkiye üzerinden hedefledikleri adalar.

migrants-greece-kos-police-violence-(1).jpg

migrants-greece-kos-police-violence-(2).jpg

migrants-greece-kos-police-violence.jpg

150811093010_kos_migrants_624x351_ap.jpg

HABERE YORUM KAT