1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yüksekdağ: Kandil'e Gitmedik
Yüksekdağ: Kandil'e Gitmedik

Yüksekdağ: Kandil'e Gitmedik

Kuzey Irak temaslarının ardından Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, Kandil'de KCK yetkilileriyle temasta bulundukları haberlerini yalanladı.

A+A-

Yüksekdağ, Kandil'de siyasî muhataplık üzerinden görüşme yapmak için asgari güvenlik koşullarının bulunmadığını söyledi.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Demokratik Toplum Kongresi ve Demokratik Bölgeler Partisi yetkililerinden oluşan bir heyetle gerçektleştirdiği Kuzey Irak temaslarının ardından Ankara'da partisinin genel merkez binasında bir basın toplantısı düzenledi. Süleymaniye'de Kürdistan Yurtseverler Birliği temsilcilerinin yanısıra parlamentoda grubu olan siyasî partilerle görüştüklerini söyleyen Yüksekdağ, Kandil'de KCK yönetimi ile biraraya geldikleri yönündeki haberleri yalanladı.

DHA'nın dün geçtiği haberde aralarında HDP'li vekillerin de bulunduğu 8 kişilik heyetin Kandil'de KCK yöneticileri ile görüştüğü belirtilmişti.

“Kandil’e Gitmedik”

Yüksekdağ: "Kandil'e gitmedik. Kandil'e gitmeyeceğimizi ilk heyet toplantısında da ifade etmiştik. Kandil'e gitme koşulları da yoktu. Bugün Kandil dediğiniz yer sürekli bombalanan bir coğrafyadır. Siyasî muhataplık geliştirebilecek asgari güvenlik koşulları yoktur. Bu haberlerin bir beklentinin dışa vurumu olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

KCK yöneticisi Mustafa Karasu'nun "tahkim edilmiş ateşkes çerçevesinde, arabulucular gözetiminde bir müzakere ve demokratik çözüm”e hazır oldukları yönündeki açıklamasını "yumuşama" olarak değerlendiren Yüksekdağ, gerilim ve tansiyonun iki taraftan da düşürülmesi gerektiğini belirtti. Ateşkes çağrısı yapıldıktan sonra Mardin ve Hakkâri'de PKK tarafından katledilen polislerin ailelerine başsağlığı dileyen Figen Yüksekdağ: "Bir o taraftan bir bu taraftan ölümlerin sonu gelmiyor. Ölümlerin sonunu getirecek çok güçlü bir barış çağrısı yapmaktır." dedi.

Yürüyüşe Tepki

TOBB ve bazı meslek örgütleri tarafından perşembe günü Ankara'da yapılması planlanan “terörü protesto yürüyüşü”nü de değerlendiren HDP Eş Başkanı, "Bu yürüyüşte barışa çağrı olacak mı?" diye sordu.

"Bu yürüyüşlerde Türk bayrağının kullanılmasını bayrağın kutsiyetine yönelik bir hakaret olarak görüyoruz. Yürüyüşlerde bayrağın gölgesine sığınıp faşizm yapmasınlar. Biz karakolların basılmasını, askerin, polisin ölmesini istemiyoruz. Buna da karşı çıkıyoruz. Biz sivillerin ölmesini de istemiyoruz.".

Soru Sormak İsteyen Bir Kişi Dışarı Çıkarıldı

Yüksekdağ bu sözleri söylediği sırada Genel Merkez'deki salonda basın mensuplarının arkasında duran bir kişinin "O zaman ben bir soru sormak istiyorum." diye seslendiği duyuldu. Yüksekdağ, sözlerini sürdürürken soru sormak isteyen kişi parti görevlileri tarafından genel merkez binasının dışına çıkarıldı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT