1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yüksek Yargı Yapılanmasında Yeni Bir Hamle
Yüksek Yargı Yapılanmasında Yeni Bir Hamle

Yüksek Yargı Yapılanmasında Yeni Bir Hamle

Yüksek Yargı'yı yeniden yapılandıran, Yargıtay ve Danıştay'da yeni daireler kurulmasını öngören yasa tasarısı Meclis'te...

24 Ocak 2011 Pazartesi 16:02A+A-

Yargıtay ve Danıştayda yeni daireler kurulmasını öngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa Tasarısına göre, Yargıtayda 32 olan daire sayısı 6 yeni daireyle 38'e yükselirken, Danıştayda ise 2 yeni daire daha kurularak sayı 15'e çıkarılıyor. 

Yargıtayın kadrosuna 137 yeni üye eklenerek üye sayısı 387'ye yükseltilirken Danıştaya da 61 yeni üye kadrosu veriliyor.

Tasarıya göre, Danıştayda 13 olan daire sayısı 15'e çıkarılacak. Buna göre, Danıştay, 14'ü dava, biri idari daire olmak üzere 15 daireden oluşacak.

Her dairede bir başkan ile yeteri kadar üye bulunacak. Heyetler, bir başkan ve 4 üyenin katılmasıyla toplanacak ve salt çoğunluk ile karar verilecek. Sayının yeterli olması halinde 2 heyet oluşturulabilecek. Bu durumda ikinci heyete, daire başkanının görevlendireceği üye başkanlık edecek. Müzakereler gizli yapılacak.

Dava dairelerinden 3, 4, 7 ve 9'uncu daireler, vergi dava dairesi; diğer dava daireleri ise idari dava dairesi olarak görev yapacak.

YARGITAY

Yargıtayda hukuk dairelerinin sayısı 21'den 23'e, ceza dairelerinin sayısı ise 11'den 15'e çıkarılacak. Kurulacak olan 6 daireden 4'ü ceza dairesi olacak.

Başkanlar Kuruluna, daireler arasındaki iş bölümü karar tasarısını hazırlama yetkisi verilecek.
Hukuk daireleri ile ceza daireleri kendi aralarında iş bölümü esasına göre çalışacak.
Dairelerden birinin yıl içinde gelen işleri normal çalışma ile karşılanamayacak oranda artmış ve daireler arasında iş bakımından bir dengesizlik meydana gelmiş ise takvim yılı başında, bir kısım işler başka daireye verilebilecek.

ADLİ TIP KURUMU

Adli Tıp Kurumunun başkan yardımcısı sayısı 2'den 5'e yükseltilecek. Başkan yardımcılarından en az ikisi adli tıp uzmanı olacak.

Kurumun döner sermayesinden yapılacak bir kısım ödemelerde oranlar artırılacak. İkinci görevle bu kurumda çalışanlar da döner sermaye ödemelerinden yararlanabilecek. İkinci görevli olarak bu kurumda çalışanlar, Adli Tıp Kurumunda çalışması nedeniyle kendi kurumundan alamadığı döner sermaye ücretini, Adli Tıp Kurumundan alabilecek.

HABERE YORUM KAT