1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Yüksek Askerî Şura Yarın Toplanacak
Yüksek Askerî Şura Yarın Toplanacak

Yüksek Askerî Şura Yarın Toplanacak

Yüksek Askerî Şura yarın Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanacak.

A+A-

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'ndaki “Çakmak Salonu”nda yapılan “çok gizli” nitelikli Yüksek Askerî Şura (YAŞ) toplantısı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında perşembe günü Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilecek. Toplantıya Millî Savunma Bakanı Fikri Işık da ilk kez katılacak.

İlk defa Çankaya Köşkü'nde yapılacak toplantıda, TSK'daki terfi ve atamaların yanı sıra darbe kalkışması da tüm ayrıntılarıyla ele alınacak.

Toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulûsi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar da yer alacak.

Toplantıda İki Korgeneral

YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk, darbe kalkışması dolayısıyla açılan soruşturma kapsamında tutuklanması nedeniyle toplantıya katılmayacak. Yine aynı sebeple tutuklu olan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin yerine 2. Ordu Komutan vekili Korgeneral İsmail Metin Temel toplantıda yer alacak.

Darbe kalkışmasının ardından yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle GATA'da tedavi altına alınan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin de şura toplantısına katılamaması gündemde. Tedavisi süren Mendi'nin yerine toplantıya Jandarma Genel Komutan vekili Korgeneral İbrahim Yaşar'ın katılması öngörülüyor.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kadrolarındaki orgeneral ve oramirallerin katıldığı YAŞ toplantısında iki korgeneral yer alacak.

Komuta Kademesi ve Jandarmanın Durumu

TSK’daki terfi ve atamaların kararlaştırılacağı şuranın en önemli gündemini ise darbe kalkışması oluşturacak. Toplantıda Gülen örgütünün TSK'da yapılanma çalışmaları da ele alınacak.

Şura toplantısında darbe kalkışmasıyla ilişkili olduğu iddia edilen 100'ü aşkın general ve amiral ile bini aşkın subay ve astsubayın durumuna ilişkin karar verilmesi beklenmiyor. OIağanüstü Hâl Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na tâbi personelle ilgili ihraç kararının kuvvet komutanının teklifi, Genelkurmay Başkanı’nın inhası ve Millî Savunma Bakanı’nın onayıyla yapılacağı belirtiliyor.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda ise bu kararın, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı’nın kendi personellerine ilişkin teklifleri ve İçişleri Bakanı'nın onayıyla gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Görev süreleri dolmayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal'ın teamüller gereği görevlerine devam etmesi bekleniyor. Ancak darbe kalkışmasının ardından komuta kademesinin durumu şuranın merak edilen konularının başında yer alıyor.

Ayrıca Başbakan Yıldırım'ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın atama, sicil, eğitim de dâhil olmak üzere tamamıyla bakanlığa bağlanacağını açıklaması üzerine Jandarma Genel Komutanlığı’na atama yapılıp yapılmayacağı da bir başka merak edilen konuyu oluşturuyor.

Çalışmalar Bir Günde Tamamlanacak

YAŞ’ın geçen sene gerçekleştirilen toplantısında görev süresi bir yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi yeniden uzatılmazsa yerine Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin atanması öngörülüyor.

Daha önceki yıllarda üç gün süren şura çalışmaları Başbakan Yıldırım'ın açıklamasına göre bu yıl bir günde tamamlanacak. Şura kapsamında alınan kararların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulmasının ardından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT