1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK'nın Veto Kararına Ortak Tepki
YSKnın Veto Kararına Ortak Tepki

YSK'nın Veto Kararına Ortak Tepki

YSK’nın, aralarında BDP’nin destek verdiği isimlerin de olduğu 12 bağımsız adayın milletvekili adaylıklarını iptal etmesine ilk yorumlar geldi...

19 Nisan 2011 Salı 11:18A+A-

YSK'nın 7 BDP'linin milletvekili adaylıklaırını, eski mahkumiyetleri gerekçe göstererek iptal etmesine ilk tepki BDP'den gelmişti. Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, "Faşizan bir tutum ve siyasi bir komplo, devlet komplosu" derken, Meclis'teki iki parti de YSK'yı eleştirdi ama AK Parti'den BDP'ye de suçlama geldi. CHP adına konuşan Sezgin Tanrıkulu ise, YSK'nın veto kararını siyaseten meşru görmediklerini söyledi.

AK Parti ise hem YSK'yı hem BDP'nin tavrını eleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, siyasi katılımları engelleyen bütün tasarrufların karşısında olduklarını söyledi. BDP'lilerin "Bu bir komplo" yorumuna da tepki gösteren Çelik, "Bu bir komplo ise BDP'nin de buna ne kadar teşne olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

BDP'nin Yüksek Seçim Kurulu kararını kullanarak AK Parti ile çatışma zemini yaratma gayretinde olduğunu savunan Çelik, "Gerçekten Kürt sorununu çözmek istiyorlarsa, yapmaları gereken terörü adres göstermek değil, demokratik taleplerin ivmesini yükseltmektir" diye konuştu. 

BDP'ye veto şokuna Şahin'den açıklama!

YSK'nın, BDP'nin desteklediği bağımsız adayların da içinde bulundu 12 adayın ve ÖDP'nin 12 Haziran Genel Seçimlerine girişini veto etmesiyle ilgili olarak TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den açıklama geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, şunları söyledi: "Türkiye'de her türlü sorunun tek çözüm yeri parlamentodur. Bu karar, mevcut yasalar çerçeevsinde belki bir yere oturtulabilir. Ama ülkenin demokratik vicdanının kabul edebileceği bir karar değildir. Bu konuda konuşma hakkına sahip görmüyorum kendimi. Bu konuda serin kanlı olmaya, Türkiye'nin geleceğini düşünmeye, Türkiye'nin daha demokratik bir noktaya ulaşması konusunda sabırlı olmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu, parlamentonun misyonunu zayıflatan bir karardır. Eğer şartlar müsaitse, yasalar izin veriyorsa, YSK'nın bu kararını tekrar gözden geçirmesini temenni ediyorum. Bu parlamento, seçimler yenilenene kadar görevdedir."

HAS PARTİ GENEL BAŞKANI KURTULMUŞ:

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Yüksek Seçim Kurulu'nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişiyle ilgili, ''12 Haziran seçimleri, YSK'nın bu kararı ile demokratik meşruiyetini bütünüyle kaybetme noktasına gelmiştir'' dedi.

Kurtulmuş, yazılı açıklamasında, verilen karardan kişilerin sorunu olmadığını, seçilme değil seçme hakkına ''darbe'' vurulduğunu öne sürdü.

''YSK'nın bu kararı, bütün Türkiye'yi ilgilendiren vahim sonuçlar doğurabilecek niteliktedir'' diyen Kurtulmuş, ''Demokratikliği ve adilliği yüzde 10 barajı nedeniyle zaten tartışma konusu olan 12 Haziran seçimleri, YSK'nın bu kararı ile demokratik meşruiyetini bütünüyle kaybetme noktasına gelmiştir. Endişe ederiz ki, seçimin güvenliğini, hatta ülke barışını ciddi bir şekilde tehdit edecek sonuçlar doğurabilir'' ifadelerini kullandı.

Bu kararın hazırlanmasının sonuçları itibarıyla siyasal olduğunu ileri süren Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Demokrasimiz açısından vahim sonuçlar doğurabilecek bu karardan esas olarak 9 yıldır iktidarda bulunan AK Parti sorumludur. Eğer AK Parti, Türkiye'nin demokratikleşmesi için elzem olan bu düzenlemeleri 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa Referandumuna koysaydı, bugün böyle bir garabeti yaşamayacaktık. Kararı demokrasi ve ülke barışı açısından kaygı ile karşıladık.

Hiç kimse bu durumu, 'mahkeme kararıdır, yapılacak bir şey yok' diye geçiştiremez. Gerekçesi ve dayanakları ne olursa olsun, bu karar 12 Eylül cuntasının vetolarını andırmaktadır. YSK tarafından verilen bu kararın hukukiliğini elbette hukukçular tartışacaklardır ama bu karar, hazırlanması ve sonuçları itibarıyla siyasaldır. Ayrıca, oy oranı düşük partilerin hazine yardımı almalarını engellemek için kolayca bir araya gelip yasa çıkaran AK Parti ve CHP, eğer yüzde 10 seçim barajını kaldırsalardı bunlar yine yaşanmayacaktı.''

İktidar ve muhalefete de çağrıda bulunan Kurtulmuş, AK Parti ve CHP'ye önemli bir görev düştüğünü, vakit geçmeden Meclisi toparlayarak, bu ''tehlikeli tabloyu'' düzeltecek Anayasal ve yasal değişiklikleri yapmalarını önerdi.

Kurtulmuş, ''AK Parti ve CHP oynadıkları demokrasi oyunundan vazgeçip; ülkeyi sürükledikleri çıkmazı görsünler. 12 milletvekilini paylaşmaları onlara bir şey kazandırmaz ama Türkiye'ye çok şey kaybettirir. Has Parti ilgili organlarını toplayıp bu vahim gelişmeyi değerlendirecek ve alınan kararı kamuoyu ile paylaşacaktır'' ifadelerine yer verdi.

ADALET BAKANI'NIN DEĞERLENDİRMESİ

Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, YSK'nın veto kararıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kahraman, "YSK bağımsız bir organdır. Hükümetimizle bağı yok. İtirazları yine YSK değerlendirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

DENİZ BAYKAL'DAN TEPKİ!

YSK'nın 7 BDP'linin milletvekili adaylıklaırını, eski mahkumiyetleri gerekçe göstererek iptal etmesine bir tepkide Deniz Baykal'dan geldi.

Baykal: "Tuzak mı kuruyoruz, engel mi çıkarıyoruz? Ne kadar yanlış, ayıp..." dedi.

"FIRINCIYA SÖYLEYİN EKMEK DE VERMESİN!"

BDP'nin adaylarından Önder, YSK'nın adaylık iptal kararını değerlendirdi: Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bakalım nasıl siyaset ve hangi meşruiyetle yapacaklarmış...

YSK'nın BDP'nin desteklediği 7 milletvekili adayıyla ilgili aldığı 'adaylık iptal' kararını, Sırrı Sürayya Önder NTV'de değerlendirdi.

"Fırıncıya söyleyin ekmek de vermesin" diyen Önder, "Bu nedir kardeşim. Yıllarca baraj ve tutuklama de; her fırsatta milyonlarca insanın oyunu Meclis'e yansıtmamak için elinden geleni yap, sonra da 'dağdan insin siyaset yapsın' de. Bu yalanı millet yutar diyorsunuz..." dedi.

Önder, "İttifak oturur, düşünür ve karar verir. Ne derlerse ona uyarız" şeklinde konuştu.

Bu kararın ardından, BDP'nin desteklediği bağımsız adayların seçime girip giömemesi noktasında 'kişsel fikrim şudur' diyen Önder şöyle devam etti:

"ALSINLAR MECLİSLERİNİ..."

"Bu irade kesintili olarak Meclis'e yansıyacaksa hiç gitmeyiz. Siyaset yapmanın meşru zemini sadece Meclis değldir. Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bakalım nasıl siyaset ve hangi meşruiyetle yapacaklarmış. Bu benim kişisel fikrim. İttifak oturur, düşünür ve karar verir. Ne derlerse ona uyarız."

"BUGÜNÜ UNUTMASINLAR"

Önder, bu kararın bölgede siyasi dengelerini nasıl etkileyeceği ve yeniden bir çatışma ortamına neden olup olmayacağı konusunda, "Allah bu millete savaşı göstermesin. Ondan sonra 'biz nerede yanlış yaptık' diye düşüneceklerse, bugünü unutmasınlar. Bugünün tarihini bir kenarıya yazın. Ama savaş olmaz, niye olsun. Diyarbakır'ın Urfa'nın Mardin'in Hakkari'nin meydanlarında bu millet taşa, sopaya, gaza, bombaya karşı elini kaldırmadan oturuyor . Ne edeceksin, imha mı edeceksin..." şeklinde konuştu.

 

DEMİRTAŞ: BU TÜRKİYE'Yİ KAOSA SÜRÜKLEME PROJESİDİR

Öte yandan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş vetoyu sert bir dille eleştirdi. Demirtaş, "Bu Türkiye'yi kaosa sürükleyecek bir karardır. Biz bu projeyi boşa çıkaracağız" dedi.

YSK tarafından milletvekili yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle Leyla Zana, Hatip Dicle, Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, Şerafettin Elçi ve Ertuğrul Kürkçü'nün milletvekilli başvurularınının iptal edilmesini, BDD Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sert bir dille eleştirdi. DHA'ya konuşan Demirtaş, kararın hukuki değil, siyasi olduğunu dile getirererek, "Aralarında iki miletvekiliminde olduğu adaylarımıza yönelik bu veto kararı siyasi bir karardır. Çok ağır sonuçları olur. Bu kararın değişmesi için elimizden gelen bütün siyasi gücümüzü ve baskımızı kullanacağız. Hukuki olarak yapacak çok şey yok. Ama siyasi bir baskı oluşturacağız. Bu Türkiyeyi kaosa sürükleme projesidir. Bizde bu projeyi durduracağız. Bölge AKP'ye terk edilmek isteniyor. Milletvekili ve parti yönetici arkadaşlarımızla bir araya gelip değerlendirme yapacağız. Daha sonra halkımıza bu konuyu danışacağız. Bir iki gün içinde de siyasi tavrımızı belirleyeceğiz" dedi.

AYSEL TUĞLUK: "SEÇİMDEN ÇEKİLEBİLİRİZ"

Tuğluk, kararın siyasal bir karar olduğunu söyledi. Tuğluk, "Seçimden çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız" diye konuştu.

YSK'nın 12 bağımsız adayın adaylığını iptal etmesinin ardından Habertürk'te açıklamalarda bulunan Aysel Tuğluk, "Bu karar hiçbir şey kazandırmayacak bir karar. Bir kez daha Kürtler'e mesaj verildi. Kürt sorununun Meclis zemininde çözümü için çaba sarf eden kişilerin veto edilmesi çok vahim bir durumdur. Biz bunu sıradan bir karar olarak görmüyoruz. Siyasal bir karardır" dedi.

Gülten Kışanak'ın şu anda milletvekili olduğunu ifade eden Tuğluk, "O zaman vekilliği için sorun yoktu da, şimdi ne oldu?" diye konuştu. Kararın çatışmalara da zemin hazırlayacak bir karar olduğunu sözlerine ekleyen Tuğluk, "Bu durumu değerlendirmek zorundayız. Gerekirse seçimden çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız. Sağduyu içinde bir değerlendirme yapmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Ajanslar, NTV, Habertürk

HABERE YORUM KAT