1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. YSK'dan Tvnet'e Ceza
YSK'dan Tvnet'e Ceza

YSK'dan Tvnet'e Ceza

YSK, seçim döneminde anket sonucunu yayınlayan Tvnet kanalına, 12 yayın durdurma, 6 da uyarı cezası kesti.

A+A-

Seçimlerden önce anket sonuçlarına dair verileri yayınlayan Tvnet kanalına 12 yayın durdurma, 6 da uyarı cezası kesti. Sansür gibi kesilen cezada, anket sonucunun yayınlanmasını YSK'nın neden suç olarak gördüğü akıllarda soru işareti bıraktı.

YSK, daha önce de Tvnet'in haber içeriğine karışarak AK Parti'nin seçim beyannamesinin haberleştirilmesini suç saymıştı. Bunun üzerine kanala yayın durduma cezası kesti. Seçim dönemi yapılan haberlere hukuksuz ceza yağdırmaya devam eden YSK, son olarak Tvnet'teki Akşam isimli anahaber bülteninde yayınlanan haberle ilgili, " kamouoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanmasının zorunlu olduğuna yönelik ilgili madde gereğince" diyerek 12 durdurma cezası, 6 da uyarı cezası kesti.

YSK'nın cezalarıyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, " YSK'nın seçim süreçlerinde siyasi partilere yer vermemesi nedeniyle özel yayın kuruluşlarına ceza vermesi doğru değil. Bunu değiştirmemiz lazım. Kamu yayıncılığı ayrı ama özel yayın kuruluşları nasıl yayın yapacaklarına, kim kimi ne kadar ekrana çıkaracaklarına, yayın politikalarına kendileri karar vermeli. Burada devletin, RTÜK'ün, YSK'nın ceza vermesi doğru değil" ifadelerini kullanmıştı.

Yeni Şafak

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT