1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK'dan Geri Adım Sinyali
YSKdan Geri Adım Sinyali

YSK'dan Geri Adım Sinyali

YSK'nın son açıklamasında veto edilen bağımsız adaylar için "Belegeler geldiği zaman yeniden aday olmaları söz konusudur" denildi.

20 Nisan 2011 Çarşamba 12:18A+A-

Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) bugün ikinci kez açıklama yaptı. Son açıklamada dün veto edilen bağımsız adaylar için "Belegeler geldiği zamana yeniden aday olmaları söz konusudur" denildi

Konuyla ilgili yarın karar vermesi gereken YSK'nın bugünkü toplantısı sonrası kaynaklar, adaylıkları iptal edilen kişilerin memnu haklarının iade edildiğine dair belgeyi yarın saat 17.00'ye kadar getirmeleri halinde seçime girebileceklerini ifade ettiler.

Toplantı sonrası konuşan ve "değerlendiriyoruz" diyen YSK Başkanı Ali Em'den net bir açıklama gelmezken, eski BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz" şeklinde konuştu.

YSK'nın, aralarında BDP'nin 7 adayının da olduğu 12 bağımsız ismin milletvekili adaylıklarıını iptaliyle başlayan tartışmalara yine YSK nokta koyacak gibi.

Yüksek Seçim Kurulu kaynakları, "eksik belgelerin ibrazı halinde adaylar seçime girebilir" açıklamasında bulundular. (Sabahat Tuncel ve Şerafettin Efe dışındaki 10 kişi için geçerli)

Bu durumun tartışmalara son noktayı koyup koymayacağı ise, adayların memnu haklarının (seçilmelerine engel olmadığına dair mahkemeden alınan belge) iade edildiğine dair belgeye sahip olup olmadıklarıyla ortaya çıkacak.

YSK Başkanı Ali Em, konuyla ilgili net konuşmazken, en sıcak değerlendirme eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan geldi: "Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz."

YSK'nın iptal kararını, adı geçen belgelerin kendilerine sunulmadığı için verdiği belirtilmiş, adaylıkları iptal edilen isimlerin bu belgeyi neden YSK'ya sunmadıkları tartışılmış; adayların bu belgeye sahip olup olmadıkları üzerine konuşulmuştu.

Şimdi adayların elinde bu belgenin olup olmadığı, yok ise mahkemelerden bu belgenin alınmasının yarına kadar mümkün olup olmayacağı merak konusu.

YSK BAŞKANI NET KONUŞMADI

YSK'nın toplantısı sonrası tüm merak edilenler Başkan Ali Em'e soruldu ancak net bir yanıt alınamadı:

"İtiraz süresi var, siyasi partilerlerin adaylarının itiraz süresi ile bağımsızlarınki farklı. Bağımsızların itiraz olur mu olmaz mı bunları değerlendireceğiz.

Şu an herhangi bir açıklama yapmayacağım. Çünkü sürelerin geçmesi lazım, geçtikten sonra gerekli değerlendirmeleri yapacağız... Bize her zaman başvuru olur ve günü geldikçe değerlendiririz."

Eksik belge tamamlanırsa girmelerini önü açılır mı?
"Değerlendireceğiz, şöyle veya böyle demem mümkün değil."

YSK'nın vetosuna dair tepkiler var, ne diyorsunuz?
"Veto değil, iptal kararı."

Siyasi bir karar deniyor...
"Gerekçelerimizin hepsi yazılı. YSK bağımsız bir kuruldur."

Aday olamazlar mı yoksa belgeler mi eksik?
"
Değişik deşiğik durumlar var. Örneğin Şerafettin Efe teminatı yatırmamış ve adaylığı söz konusu değil; süre geçti..."

HABERE YORUM KAT