1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK İle PKK'nın Siyasete Müdahale Zihniyeti Aynı
YSK İle PKKnın Siyasete Müdahale Zihniyeti Aynı

YSK İle PKK'nın Siyasete Müdahale Zihniyeti Aynı

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, oğlu PKK tarafından kaçırılan Hazro Belediye Başkanı'nın zorla BDP'ye geçirilmesine tepki gösterdi.

23 Haziran 2011 Perşembe 04:29A+A-

Siyasete müdahale noktasında YSK ile PKK arasında bir fark olmadığını savunan Ensarioğlu, "Siyasete müdahaleyi bir yargıç da yapsa kabul etmeyeceğiz, PKK da yapsa kabul etmeyeceğiz." diye seslendi. Ensarioğlu, BDP'nin tutumunu da eleştirdi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile PKK'nın aynı zihniyetle siyasete müdahale ettiğini söyledi. Ensarioğlu, "Siyasete müdahalede uygulamaya bakıldığı zaman bugün Hazro meselesi ile YSK'nın ya da Yargıtay'ın verdiği karar arasında çok fark yok. Biz rakibimize yapılan haksızlığa karşı çıkacağız ama bize yapılan haksızlığa da sessiz durmayacağız." dedi.

AK Partili Hazro Belediye Başkanı Fethullah Mehmetoğlu'nun oğlu Fuat Mehmetoğlu, PKK tarafından seçimlerden önce kaçırılmıştı. Babasından da AK Parti'den istifa ederek BDP'ye geçmesi istenmişti. Başkan Mehmetoğlu'nun söyleneni yapmasının ardından da oğlu PKK tarafından serbest bırakılmıştı. Ensarioğlu, "Hazro olayı siyasete müdahalenin bir başka biçimidir. Siyasete müdahaleyi bir yargıç da yapsa kabul etmeyeceğiz, PKK da yapsa kabul etmeyeceğiz." tepkisini gösterdi. "Siyasetin zeminini özgürleştirelim derken diğer taraftan PKK'nın müdahalesini meşru mu bulacağız?" sorusunu yönelten AK Parti Milletvekili, "Hiç kimsenin siyasete müdahale etmesini kabul etmeyiz. Kimden gelirse gelsin biz karşı duracağız. BDP de karşı durmalı." diye konuştu.

"MADEM AMAÇ KAOS, O ZAMAN NİYE HALKI SOKAĞA ÇAĞIRIYORSUNUZ?

Galip Ensarioğlu, Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) bildirgesi ve Genel Başkan Ahmet Türk'ün açıklamalarını da eleştirdi. "Bu kararı verenler kaos için çalışıyor diyor. Madem bunun için bu karar verilmiş o zaman bunlara alet olmayalım, oyunlarını bozalım. Çatışmalı ortama halkı sürüklemeyelim." diye seslendi.

Ensarioğlu şunları söyledi: "YSK kararı, yeni anayasa sürecini etkilemeye yönelik bir hamledir. YSK, birtakım dayanakları sıralayabilir, bunun maddî dayanakları var. Ancak bu maddî dayanak olan Yargıtay kararı, normal bir karar değil. Yargıtay'ın yapısını ve işleyişini herkes biliyor. Birçok davada zamanaşımına uğrattığı halde Hatip Dicle'nin kararını seçimlere 2 gün kala onaması tamamen tasarlanarak yapılmış bir şey gibi geliyor bana. Bunun için buradan BDP'lilere seslenmek istiyorum. Evet karar haksız bir karar. Buna rağmen çözümü sokaklara havale etmek doğru değil. Çözüm, yeni anayasada. Huzursuzluk yapan ne varsa bunu çözelim." (İsmail Avcı, Mehmet Şükrü Ocak / Zaman)

HABERE YORUM KAT

5 Yorum