1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK, HDP'nin Başvurusunu Reddetti
YSK, HDP'nin Başvurusunu Reddetti

YSK, HDP'nin Başvurusunu Reddetti

YSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "seçim yasaklarını açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle uyarılması" istemiyle HDP'nin yaptığı başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "seçim yasaklarını açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle uyarılması" istemiyle yaptığı başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

Anadolu Ajansı'nın duyurduğu habere göre, YSK HDP'nin yaptığı başvuruyu görüştü ve oy birliğiyle reddetti. 

HDP, "milletvekili genel seçiminin düzen içinde ve dürüstlük ilkelerine uygun olarak yapılmasının sağlanması" amacıyla YSK'ya başvurmuştu.

HDP başvurusunda, Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) seçimin düzen içinde ve dürüstlük ilkelerine uygun olarak yapılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanlığı makamının uyarılmasını istemişti. 

HDP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidar partisi mensubu gibi davrandığını, dini duyguları istismar ettiğini ve muhalefeti hedef alan açıklamalar yaptığını savunmuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı, uzunca bir süredir, anayasal tarafsızlığına ve tarafsızlık yeminine aykırı olarak iktidar partisi yöneticisi gibi davranmakta, devletin ve dolayısıyla halklarımızın olanaklarını kullanarak açılışlara katılmakta, mitingler düzenlemekte, partimiz ve Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş ile diğer muhalefet ve ana muhalefet partileri ve genel başkanlarının (adlarını ve programlarının içeriğini de anarak) aleyhine açıklamalarda bulunmakta, kutsal dini duyguları istismar edecek biçimde dini semboller kullanmaktadır." 

AA

HABERE YORUM KAT