1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK Hakkında Mahkemelere Şikayet Yağıyor
YSK Hakkında Mahkemelere Şikayet Yağıyor

YSK Hakkında Mahkemelere Şikayet Yağıyor

Bağımsız adaylara yönelik çelişkili veto kararıyla ülkeyi uçurumun kenarına getiren Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) tepki dinmiyor.

23 Nisan 2011 Cumartesi 03:11A+A-

Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu ve MAZLUMDER, 'insanların mağduriyetlerine ve kamunun zararına' yol açtıkları gerekçesiyle YSK Başkanı Ali Em ve 6 üye hakkında suç duyurusunda bulundu.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen "Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu" üyesi ve aralarında BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın eşi Zeynep Tanbay'ın da olduğu yaklaşık 30 kişilik grup, suç duyurusundan önce basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Yalçın Ergündoğan, YSK'nın kararının hiçbir yasal dayanağı bulunmadığını söyledi. Veto kararının ardından kaos çıktığını, bir kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralananlar olduğunu hatırlatan Ergündoğan, YSK üyelerinin açıkça suç işlediğini vurguladı. Bu nedenle savcılığa suç duyurusunda bulunmak istediklerini ifade eden Ergündoğan, "Suç duyurusunun gerekçesini şöyle açıklıyoruz: BDP'nin bağımsız adayları için YSK Başkanı Ali Em, kendisiyle iki kez görüşen Sırrı Sakık'a, adayların hukuken hiçbir yasal sorumluluğu olmadığını belirtmesine rağmen BDP'nin önde gelen isimlerinin adaylıklarının iptal edilmesi Kürt halkının demokratik hakkının gasp edilmesi anlamını taşımıştır. Şüpheli hâkimler görevlerinin gereklerine aykırı hareket ederek insanların mağduriyetlerine, kamunun zararına neden olmuşlardır." dedi.

MAZLUMDER üyeleri de kurul üyelerini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikâyet etti. Dernek Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, "kurulun hukukun evrensel ilkelerini, toplumsal duyarlılığı dikkate almadan, keyfi bir karar vererek, toplumsal infiale sebep olduğunu'' kaydetti. YSK'nın "görevini kötüye kullandığını, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini" savunan Ünsal, bu sebeple başkan ve üyeler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Protestonun evrensel ve demokratik bir hak olduğunu söyleyen Ünsal, ancak bu hak kullanılırken, cana ve mala zarar verilmesinin kabul edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Diğer yandan Ankara İşadamları Derneği Başkanı Bülent Aktan da Yüksek Seçim Kurulu'nun tavrını protesto etmek amacıyla kurum önüne siyah çelenk bıraktı. Karar sonrasında bir kişinin hayatını kaybettiğini, 3 polisin yararlandığını söyleyen Aktan, YSK Başkanı Ali Em'in, sorumlu bir davranış sergileyerek acilen görevinden istifa etmesini istedi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT